Ticaret Bakanlığı, gümrük işlemlerine ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü kuruldu. Bu müdürlük, gümrük işlemlerinin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayacak.

Tebliğde Neler Değişti?

Tebliğ ile 2012 yılında yayımlanan Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 98)'nde bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler şöyle:

İzmir'de Elektrik Kesintisi Hangi İlçelerde Olacak? 3 Aralık 2022 İzmir Elektrik Arıza ve Sorgulama İzmir'de Elektrik Kesintisi Hangi İlçelerde Olacak? 3 Aralık 2022 İzmir Elektrik Arıza ve Sorgulama
  • Gümrük müdürlükleri listesine Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü eklendi. Bu müdürlük, Marmara Bölgesi’nde gümrük işlemlerine hizmet verecek.
  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ibaresi Ticaret Bakanlığı olarak değiştirildi. Bu değişiklik, 2018 yılında yapılan bakanlık birleşmesini yansıtıyor.
  • Gümrük ve Ticaret Bakanı ibaresi Ticaret Bakanı olarak değiştirildi. Bu değişiklik de aynı şekilde bakanlık birleşmesini gösteriyor.

Tebliğ Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Tebliğ, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Yani, 19 Kasım 2023 tarihinden itibaren Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü faaliyete geçecek. Tebliğ hükümlerini ise Ticaret Bakanı yürütecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ