Kaçaklara 'bayram yıkımı' Kaçaklara 'bayram yıkımı'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ‘Türkiye Çevre Haftası’ etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda sergi ve ödül töreni düzenlendi. Programa Vali Tuncay Akkoyun, Vali Yardımcısı Fatih Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Muhammed Bektaş, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Hafta boyunca yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere, Vali Akkoyun tarafından çeşitli ödüller verildi.

Vali Akkoyun, Sıfır Atık Projesi'ne sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Amacımız, özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize çevre bilincini aşılamak ve bunu sürdürülebilir hale getirmektir. ‘Türkiye Çevre Haftası’ vesilesiyle üzerinde durmamız gereken önemli bir konu da Sıfır Atık ve geri dönüşüm konusudur. Sıfır Atık, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde Türkiye’de kabul gören; tüm vatandaşlarımızın, kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın sahip çıktığı, sonuçları itibariyle sadece ulusal anlamda değil uluslararası anlamda örnek olan bir projedir.

Sıfır Atık, özellikle atıkların önlenmesi, atıkların azaltılması ve atıkların ekonomiye geri dönüşüm yoluyla kazandırılmasını amaçlayan bir atık üretim sistemidir. Buradaki amaç, öncelikle çevrenin korunması ve devamında da israfın önlenmesidir. Dolayısıyla biz de Türkiye Çevre Haftası münasebetiyle bütün vatandaşlarımıza, kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, işletmelerimize ve şehrimizde yaşayan tüm vatandaşlarımıza Sıfır Atık Projesi'ne sahip çıkmalarını, Sıfır Atık Projesi çerçevesinde yapılması gerekenleri titizlikle yapmaları gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

Kaynak: DHA