Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti’nin CHP ile yerel seçimlerde işbirliği yapmama kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın sorularını yanıtlayan Yavaş, partilerin aldığı kararlara karışmadıklarını ve saygı duyduklarını belirtti.

Yavaş, Ankara’da 4 milyon 200 bin seçmen bulunduğunu ve hepsinin oylarına talip olduklarını ifade etti. Yavaş, “Ankara için hizmet ve proje üretmeye devam edeceğiz. Bizim için önemli olan Ankara’nın menfaatleri ve Ankara’nın geleceğidir” dedi.

Suat Kılıç: Seçimin yenilenmesi gerektiği, kanunun emredici hükmüdür Suat Kılıç: Seçimin yenilenmesi gerektiği, kanunun emredici hükmüdür

İYİ Parti İşbirliği Teklifini Reddetti

İYİ Parti, CHP’nin yerel seçimlerde işbirliği teklifini Genel İdare Kurulu toplantısında görüştü. Toplantıda yapılan oylamada, CHP’nin teklifi 14’e karşı 35 oyla reddedildi. İYİ Parti, gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere müstakil olarak gireceğini açıkladı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, yaptığı basın açıklamasında, partisinin yerel seçimlerde kendi adaylarını çıkaracağını ve kendi seçmenine hitap edeceğini söyledi. Zorlu, “İYİ Parti, Türkiye’nin dört bir yanında güçlü bir şekilde varlığını sürdürecektir. Bizim için önemli olan milletimizin teveccühü ve güvenidir” dedi.

CHP’den İYİ Parti’ye İşbirliği Çağrısı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmada, İYİ Parti’ye yerel seçimlerde işbirliği çağrısında bulunmuştu. Özel, “İYİ Parti ile yerel seçimlerde işbirliği yapmak istiyoruz. Bu, Türkiye’nin demokrasisi için önemlidir. Biz, İYİ Parti’yi muhalefetin bir parçası olarak görüyoruz. Birlikte hareket edersek, yerel yönetimlerde daha başarılı olabiliriz” demişti.

Özel, İYİ Parti’nin işbirliği teklifini reddetmesine ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Ancak CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yaptığı bir açıklamada, İYİ Parti’nin kararına saygı duyduklarını ancak işbirliği kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi. Salıcı, “İYİ Parti ile yerel seçimlerde işbirliği yapmak isterdik. Ancak onlar kendi kararlarını verdiler. Biz, onların kararına saygı duyuyoruz. Ama işbirliği kapılarımız her zaman açıktır. Biz, Türkiye’nin demokrasisi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ