2019 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mansur Yavaş, Türk avukat ve siyasetçidir. Babası Ahmet Sadık Yavaş ve annesi Havva Yavaş'tır. 1955 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde dünyaya gelen Yavaş, ilk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı'nda tamamlamıştır. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini 1983 yılında tamamlayan Yavaş, 1986 yılında Nursen Yavaş ile evlenmiştir. Yavaş'ın Çağlayan ve Armağan adlarında iki kızı vardır. Askerliğini, askeri savcı olarak yapan Yavaş, askerlik sonrasında Beypazarı'nda 13 yıl boyunca serbest avukatlık yapmıştır.

Gençlik yıllarında siyasete ilgi duyan Yavaş, 1989- 1994 yılları arasında Belediye Meclis üyeliği yapmış, 1994 Yerel Seçimlerinde MHP'den Beypazarı Belediye başkan adayı olsa da seçilememiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) siyasi hayata adım atan Yavaş, 1999 Yerel Seçimlerinde Beypazarı Belediye Başkanı seçilmiş ve bu görevi 2009 Yerel Seçimlerine kadar sürdürmüştür. MHP’den 2013 yılında ayrılan Yavaş, Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katılmıştır. CHP’de sürdürdüğü siyasi kariyeri sürecinde 2014 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmuştur ancak dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melik Gökçek’e karşı kaybetmiştir. 2016 yılında ise CHP’den ayrılan Yavaş, 2018 yılında tekrar partiye dönüş yaparak 2019 yerel seçimlerine Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak katılmış ve oyların yüzde 50,93'ünü alarak seçilmiştir.

Mansur Yavaş CHP’ye neden geçti?

Partisi MHP tarafından 2014 yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilmemesi üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından partiye davet edildi. Bunun üzerine Yavaş, 21 Aralık 2013 tarihinde CHP Merkez Yönetim Kurulu kararıyla partinin üyesi oldu.

Mansur Yavaş'ın siyasi kariyerinde aldığı ödüller

Yavaş, Beypazarı Belediye Başkanı olduğu dönemde tarihi Beypazarı Konakları’nın restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla "2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi" ödülüne;

Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü;

Doğa savaşçılarının "Çevre Ödülü" gibi ödüller aldı.

24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından "Yılın Belediye Başkanı" seçildi.

9 Aralık 2020 tarihinde Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından “9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü” kapsamında ''2020 Şeffaflık Ödüllüne'' layık görüldü.

14 Eylül 2021 tarihinde "Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü'nü" kazandı.

Mansur Yavaş Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı?

Pandemi sürecindeki politikaları ve belediye yönetimindeki dengeli harcamaları nedeniyle vatandaşın dikkatini çeken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, anketlerden çıkan sonuçlara göre 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına çıkabilecek en güçlü adaylardan biridir.