THY'nin yeni yüzü 'Barbie' Margot Robbie THY'nin yeni yüzü 'Barbie' Margot Robbie

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin 30 milyon TL'nin üzerinde bütçe ayırdığı çalışmada, 40 kişilik ekip sahada aktif olarak çalışma yürütürken, 10 kişilik akademisyen kadrosunun da binaların risk durumlarının raporlanması aşamasında görev yaptığı belirtildi.

Türkiye'de yaşanan depremlerin ardından, alınabilecek önlemler kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde harekete geçen Manisa Büyükşehir Belediyesi; Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile başlattığı ortak proje ile geliştirilen program üzerinden bina risk analizlerinin tespiti yapılmaya başlandı. MCBÜ ile imzalanan protokol kapsamında Manisa'nın 17 ilçesinde 600 bin bağımsız yapının depreme dayanıklılık testini ücretsiz olarak yapmaya başlayan Büyükşehir ve Üniversite uzman ekipleri, bugüne kadar Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerindeki 103 bin bağımsız bölümde deprem risk analizini tamamladı. Böylelikle bu iki merkez ilçedeki yapıların yüzde 80'inin analizinin tamamlandığı belirtildi.

10 AKADEMİSYEN VE 40 UZMAN EKİP AKTİF GÖREV ALIYOR

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen ve 30 milyon TL'nin üzerinde bütçe ayrılan çalışma kapsamında ilk olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi, MCBÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Manisa İnşaat Mühendisleri Odası'ndan 103 mühendise bu alanda eğitim verilerek, sertifika almaları sağlandı. Eğitim sürecinin ardından saha çalışmasına başlayan ve 40 kişiden oluşan uzman ekipler, vatandaşlardan gelen başvurular kapsamında bina risk analizleri gerçekleştirdi. Binaların risk analizini yapan ekipler, sahadan topladıkları verileri MCBÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne ulaştırdı. Gelen veriler ışığında ilgili bölümün akademisyenlerinden oluşan 10 kişilik ekip de, raporlama çalışması gerçekleştirdi.

'MANİSA'NIN RÖNTGENİNİ ÇEKİYORUZ'

Çalışmalar kapsamında, Manisa'daki tüm binaların tek tek inceleneceğini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yunusemre ve Şehzadeler'deki incelemelerin tamamlanmasının ardından tüm ilçelerde program dahilinde çalışmalara devam edileceğini ifade etti. Proje çerçevesinde tüm il genelinde ücretsiz olarak bina risk değerlendirme çalışmalarının yapıldığını söyleyen Ergün, çalışmayla binaların röntgeninin çekildiğini ifade ederek, Manisa genelindeki yapılarla ilgili kentsel dönüşüm ve deprem risk haritasının oluşturulması noktasında önemli verilerin elde edileceğini söyledi. Ergün, MCBÜ akademisyenleri ve tüm teknik ekiplere bina risk değerlendirme çalışmalarına verdikleri katkılar nedeniyle teşekkür etti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen program kapsamında vatandaşların taleplerinin toplanması için Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin resmi web sitesi üzerinden 'https://harita.manisa.bel.tr/depreminceleme/' linki oluşturulduğu, vatandaşların müracaatlarını bu link üzerinden yapabildikleri belirtildi.

Kaynak: DHA