banner109

Manisa'da esnaf mekanların açılmasından memnun

Manisa'da kontrollü normalleşme kararının ardından bir açıklama yapan Manisa Lokantacılar ve TatlıcılarOdası Başkanı Mehmet Akgül, " Manisa'da lokantacı esnafı mekanların açılmasından mutlu ve yüzler gülüyor'' dedi. 

Manisa'da esnaf mekanların açılmasından memnun

Haber/ Arif ARI

Mekanların kapalı olması demek esnafın kendisini eve kapatması anlamına geldiğini ve bu durumun esnafın moralini ve psikolojisini bozduğunu anlatan Akgül, "Esnafın mekanını açmasıyla mutlu oldu ve yeniden müşterisiyle yüz yüze geldi. Buna mekanlarımız çiçek açtı diyorum. Bugünkü durumun böyle olacağını zaten biz de biliyorduk. Hemen işlerimiz iyi olacak beklentimiz yoktu.Ama umutluyuz'' şeklinde değerlendirdi. 

Akgül 9 Eylül Gazetesi'ne bir haftayı değerlendirdi ve şunları belirtti:

" 105 günde büyük sıkıntı içinde geçti. Evlere kapandık. Bir tarafta karşılığı olmayan borçlanma sürdü diğer yandan müşterilerimizden koptuk.En büyük risk insanlarımızdır. Manisa'lılara sürekli çağrımız oldu:"Tedbiri elden bırakmayalım. Maske, mesafe ve temizliğe dikkat edelim ve mavi tabloyu oluşturalım'' dedik. Tedbirlerin geri gelmesi esnafın ve vatandaşın elindedir. Esnaf toplumun yüzde 5'ni oluşturuyor. Esnafın vaka sayıların artışında bir suçu yoktur.. Herkes sorumluluğunu bilmelidir. Bilmeyen de gereken karşılığı bulmalıdır. Denetimler sürekli oluyor, oldu. Herkesin başına bir zabıta, polis dikilemez. Eğer daha da serbestik istiyorsak, dikkat edeceğiz. Rehavete kapılmayacağız. Esnafımız artık parasını kazanmalıdır. Buna vatandaşımız tedbiri elden bırakmıyarak destek olmalıdır. Bir haftadır mekanında yüzü gülen esnafımızın bu mutluluğunu yaşamalıyız.   Esnafımız dostlarıyla buluştu. Uzaktan görüşme yerine karşılıklı çayını içerek hasret gideriyor. Bu mutluluğa destek olmalıyız. Esnaf geçen yıl Haziran ayındaki normalleşme de sağladığı ekonomik seviyesini sağlayamadı ama mekanı açık olduğu için mutlu. Müşteri de yavaş yavaş ilgisini arttıracaktır. Vatandaş da ekonomik sıkıntı içinde. Beklentimiz, eski ekonomik gücü toplumun her kesiminin yakalamasıdır. Tedbirli davranarak mavi tabloyu yakalamalıyız. Esnaf sürekli mekanını açık tutmalı, vatandaş da serbestliğinin tadını çıkarmalıdır.''. Arif Arı

YORUM EKLE

banner97

banner96