Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye'nin 2024 yılı için enflasyon tahminini açıkladı. Eğilmez, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) aksine yıl sonu enflasyonun yüzde 50'nin üzerine çıkacağını öngörüyor. Eğilmez'e göre büyüme ise bu yıl yüzde 4 civarında gerçekleşecek.

IMF'ye Karşı Farklı Görüş

Eğilmez, IMF'nin Türkiye'nin 2024 yılı için yüzde 3,1 büyüyeceğini ve yıl sonu enflasyonun yüzde 45 olacağını öngördüğünü hatırlatıyor.

Büyüme Tahmini

Eğilmez, faizlerin düşük kalmaya devam edeceğini ve bu durumun tüketimi ve talebi artıracağını savunuyor. Bu nedenle, Eğilmez'e göre Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 4 civarında büyüyecek.

Enflasyon Tahmini

Eğilmez, faizlerin düşük kalması ve tüketimin artması nedeniyle enflasyonun kontrol altına alınmasının zor olacağını düşünüyor. Bu nedenle, Eğilmez'e göre yıl sonu enflasyonu yüzde 50'nin üzerine çıkacak. Eğilmez'in bu tahmini, IMF'nin tahmininden 5 puan daha yüksek.

Togg ile Sahibinden.com'dan işbirliği açıklaması Togg ile Sahibinden.com'dan işbirliği açıklaması

Baz Etkisi Uyarısı

Eğilmez, enflasyondaki düşüşün baz etkisinden kaynaklanabileceğini ve büyümenin düşük olması halinde 2025'te yeniden yükselişe geçeceğini de sözlerine ekliyor.

Cari Açık Tahmini

Eğilmez, büyümenin yüzde 4 dolayında olması durumunda cari açığın da yüzde 3,5 civarında gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Mahfi Eğilmez'in tahminleri, IMF'nin öngörülerinden farklı olarak Türkiye ekonomisi için daha karamsar bir tablo çiziyor. Eğilmez'e göre, enflasyonun kontrol altına alınması için faizlerin yükseltilmesi ve büyümenin artırılması gerekiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ