Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, müştekiler ve avukatları katıldı. Duruşmayı çeşitli siyasi isimler, gazeteciler ve vatandaşlar da izledi. Mahkeme başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra katılanlara söz verdi.

Müştekiler, sanıkların insanlığa karşı suç işlediğini ve bu suçun zaman aşımına uğramayacağını belirterek davanın devam etmesi gerektiğini savundu. Ayrıca, şikayetçi avukatları dosyanın "insanlığa karşı işlenen suç" olarak değerlendirilmesini ve dosyanın zaman aşımı nedeniyle düşme ihtimalinin ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Ancak söz verilen cumhuriyet savcısı, 30 yıllık zaman aşımı süresinin 2 Temmuz 2023'te dolduğunu belirterek davanın düşürülmesi yönünde görüş verdi.

Mahkeme Kararı ve Protestolar

Amasya’da polisinden şaşırtan hareket! Amasya’da polisinden şaşırtan hareket!

Mahkemenin hükmü açıklanırken, Türk Ceza Kanunu'ndaki zaman aşımına ilişkin hükümleri dikkate alındı ve kamu davasının üç sanık yönünden de düşmesine karar verildi. Bu karar, mahkeme salonunda bulunanlar tarafından büyük bir protesto ile karşılandı.

Sivas Katliamı Davası'nda firari sanıkların iadesini talep eden mahkeme, yazdığı talepnamede zaman aşımı süresine atıf yapmasının ihsas-ı rey anlamına geldiğini savunan avukatlar, firari sanıklar hakkında çıkartılan kırmızı bülten talebinin yenilenmesini istedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ