Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin, kış saati uygulamasının 26 Mart yerine 20 Nisan'a kadar uzatılması kararının mezhepsel bir yöne çekilmesinden üzüntü duyduğu bildirildi. Ülkede 2 ayrı saat dilimi uygulanırken, Mikati, kararın tamamen idari olduğunu ve diğer gruplara zarar vermeden bir grup vatandaşı rahatlatmayı amaçladığını belirtti. Hristiyan Maruni Kilisesi, değişmesi gereken ancak ertelenen saat uygulaması kararına uymayacaklarını açıklarken, bazı Hristiyan STK'lar, okullar ve partiler de hükümetin saat kararına uyulmayacağı ve yaz saatine geçileceği açıklamalarını yapmıştı. Bu nedenle Lübnanlı vatandaşlar iki saat dilimi ile karşı karşıya kalmıştı. Başbakan Mikati, detaylı izahı için Lübnan Maruni Patriği Beşara Butrus er-Rai ile görüştüğünü ve kararın alınmasını gerektiren sebepleri anlattığını belirtti.

 

Lübnan hükümetinin, kış saati uygulamasının 26 Mart'tan 20 Nisan'a kadar uzatılması kararı, ülkede iki ayrı saat dilimi uygulaması olan Lübnan halkının tepkisine neden oldu. Lübnan Başbakanı Necib Mikati, bu kararın mezhepsel bir boyutu olmadığını belirtirken, Hristiyan topluluğunun tepkisini almak için ülkenin en etkin Hristiyan temsilcisi Lübnan Maruni Patriği Beşara Butrus er-Rai ile görüştü.

New York'ta Türkevi saldırganı yakalandı New York'ta Türkevi saldırganı yakalandı

Lübnan, Doğu Avrupa Saati (EET) ve Yaz Saati Uygulaması (EEST) olmak üzere iki ayrı saat dilimine sahip. Bu durum, ülkede yaşayan Hristiyan, Sünni ve Şii topluluklar arasında farklılıklar yaratıyor ve uzun yıllardır tartışma konusu oluyor. Kış saat uygulamasının 1 ay uzatılması kararı ise özellikle Hristiyan topluluğunda büyük bir tepkiye neden oldu.

Lübnan Maruni Patriği Beşara Butrus er-Rai, kararın, Hristiyanların İsa Mesih'in ölüm ve yeniden dirilişine denk gelen Paskalya Bayramı'na denk geldiği için Hristiyan topluluğunu rahatsız ettiğini ifade etti. Kararın nedeni, İdari olduğu belirtilirken, halk arasında bu kararın mezhepsel bir karar olduğu iddiaları da dolaşmaya başladı.

Başbakan Mikati, yaptığı açıklamada, "Tamamen idari olan karar, diğer gruplara zarar vermeden bir grup vatandaşı rahatlatmayı amaçlıyordu" ifadelerini kullandı. Ayrıca, Maruni Patriği Beşara Butrus er-Rai ile yaptığı görüşmede, kararın alınmasını gerektiren sebepleri ve Lübnanlı herhangi bir unsuru rencide edecek herhangi bir mülahaza olmadığını anlattığını dile getirdi.

Hükümetin kararına karşı, Lübnan'daki Hristiyan Maruni Kilisesi, dün değişmesi gereken ancak ertelenen saat uygulaması kararına uymayacaklarını açıkladı. Bunun üzerine, Hristiyan STK'lar, okullar ve partiler de hükümetin saat kararına uyulmayacağı ve yaz saatine geçileceği açıklamaları yaptılar.