Kış depresyonuna çözüm bol bol gezmek Kış depresyonuna çözüm bol bol gezmek

Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selim Kaplan, limon soslarında limonun az veya hiç kullanılmadığını belirtti. Bu durumun tüketicileri yanılttığını ifade eden Kaplan, ürün etiketlerinde yer almayan içeriklerin tüketicileri yanıltmasına neden olduğunu söyledi. Sağlığa zararlı olup olmadığı belirtilmemiş olsa da, ürün etiketlerinde gerçek içeriklerin belirtilmemesi, tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini engellemektedir.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bu kararın öncelikle tüketicilerin sağlığını korumak, yanlış yönlendirmeleri engellemek ve katma değerli ürün üretimini teşvik etmek amacıyla alındığını vurguladı. Yumaklı, limon soslarının yasaklanmasıyla tüketicilerin daha sağlıklı gıdalara ulaşabileceğini belirtti.

Piyasada satılan limon soslarında neler var?

Hazır limon sosunun içinde limondan farklı olarak birçok madde ve koruyucu bulunur. Su, asitlik düzenleyici, şeker, renklendirici, antioksidan, limon konsantresi, limon aroması gibi çeşitli maddeler kullanılarak yapılır.

Raflarda uzun bir süre kalabilmesi için içerisine birçok katkı maddesi eklenen limon sosları ve nar ekşisi sosları dünya genelinde yasaklanmaya başladı.

Kaynak: haber merkezi