İzmir'de yaşayan ve bir restoranda şef garson olarak çalışan Suat Barman, 4 yaşındayken üzerine kaynar su dökülmesi sonucu boynunda yanık izi oluştu. 2022 yılında izden kurtulmak isteyen Barman, Çiğli ilçesindeki özel bir hastaneye başvurdu. Hastanede boynundaki yanık izi için 13 Ekim 2022'den itibaren aralıklarla lazer tedavisi uygulandı.

Lazer hayatını kararttı: Tedavi 30 yıl geriye götürdü - 3

Tedavi sonrası gün geçtikçe boynundaki yanık izlerinin daha da belirginleştiğini ve kabardığını fark eden Barman, hastaneye durumu bildirdi ancak bir çözüme ulaşamadı. 4 Mart'ta avukatı Serap Demir aracılığıyla İzmir 6. Tüketici Mahkemesi'ne dava açan Barman, özel hayatını ve iş hayatını etkilediğini, psikolojik sorunlar yaşadığını ve bu konu yüzünden psikiyatrik ilaç kullanmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Hastane: "Tedavi Tıp Bilimi Kurallarına Uygun Yapıldı"

Konuyla ilgili hastaneden yapılan açıklamada ise Barman'a uygulanan işlemin dermatoloji bölümünde mikrofraksiyonel cilt yenileme işlemi olduğu ve işlem öncesinde tüm detayların ve olası komplikasyonların hastaya anlatıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, 35 yıllık izin tamamen silinmesinin mümkün olmadığı ve keloid dokunun tekrar nüksedebileceği hastaya bildirildiği ifade edildi. Hastanenin, Barman'ın işlemden memnun kalmaması üzerine ücret iadesi ve 1 milyon TL tazminat talebini reddettiği ve davanın yargıya taşındığı da aktarıldı.

Bingöl'de nefes borusuna leblebi kaçan öğrenci Heimlich manevrasıyla kurtarıldı Bingöl'de nefes borusuna leblebi kaçan öğrenci Heimlich manevrasıyla kurtarıldı

Hastaneye göre, uygulanan tedavi ve işlem tıp bilimi kurallarına ve standartlarına uygun olarak gerçekleştirildi ve tıp merkezinin ve hekimlerin herhangi bir kusuru, ihmali veya özen eksikliği bulunmadığı savunuldu. Dava sürecinde yapılacak Adli Tıp Kurumu incelemesi neticesinde haklılığın ortaya konacağı ve konunun yargıdadır.

Yasal Süreç Devam Ediyor

Mağdur Suat Barman'ın lazer tedavisi sonrası yanık izlerinin daha da belirginleşmesi ve psikolojik sorunlar yaşaması üzücü bir olay. Bu tür durumlarda mağdurların yasal haklarını bilmeleri ve gereken mercilere başvurmaları önemlidir. Dava sonucunda mağdurun tazminat talebinin kabul edilip edilmeyeceği ve hastanenin kusurlu bulunup bulunmadığı görülecek.

Kaynak: haber merkezi