Haber - Utku ÇELİK

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Latin Amerika'nın en büyük uluslararası süpermarket fuarı olan APAS'ta 15-18 Mayıs tarihlerinde Türk ürünlerini tanıtmak amacıyla yer aldı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, "Türk ihracatçısı Uzak Ülkeler Stratejisi ile 2023 yılını küresel atak yılı ilan etti. Biz de 15-18 Mayıs 2023 tarihlerinde Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilya ile işbirliği yaptık. Sao Paulo'da gerçekleşen fuar boyunca, 22 Türk firması Türk ürünlerini başarıyla sergiledi. Birliğimizin standında, ziyaretçilere Türk kahvesi ve Türk lokumları ikram ederek tadım etkinlikleri düzenledik" şeklinde konuştu.

CHP'li Tuncay Özkan istifa mı etti? CHP'li Tuncay Özkan istifa mı etti?

Başkan Öztürk, "Sektörümüz gıda ihracatında lider konumunda. Brezilya, dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olmasının yanı sıra Latin Amerika'da komşu olduğumuz 10 ülkeden biri. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü olarak, Brezilya'ya 8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Gıda ihracatının yüzde 40'tan fazlası, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatçıları tarafından yapılmaktadır. Brezilya, uzak bir pazar olması ve yüksek maliyetler nedeniyle zorluklar içerse de, ihracat potansiyelimizi daha da artırma imkânımız bulunuyor. APAS Fuarı, bu yıl 22 farklı ülkeden 820 katılımcı firma ve yaklaşık 65 bin ziyaretçiyi ağırladı. Gördüğümüz ilgiden son derece memnunuz" şeklinde devam etti.

Fuarda T.C. Sao Paulo Başkonsolosu Gürsel Evren, Ticaret Ataşeleri Seçil Önel ve Gökçen Türk, birliğimizin standı ile diğer Türk firmalarının stantlarını ziyaret ederek Brezilya pazarı hakkında bilgilendirmelerde bulundular.