Japonya’da, 2019 yılında ünlü animasyon stüdyosu Kyoto Animasyon (KyoAni)'a düzenlenen saldırıda 36 kişinin hayatını kaybettiği olayın sanığı Aoba Şinci, idam cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Aoba’nın akli dengesinin yerinde olduğuna ve saldırıyı planlı bir şekilde yaptığına karar verdi.

Saldırının detayları

Saldırı, 18 Temmuz 2019 tarihinde Kyoto kentinin Fuşimi bölgesindeki üç katlı KyoAni stüdyosunda meydana geldi. Aoba, stüdyoya girerek etrafa benzin döktü ve ateşe verdi. Yangın sonucu stüdyoda bulunan 36 kişi öldü, 33 kişi de yaralandı. Aoba da yangında ağır yanıklar aldı.

Aoba, olay günü “Yangın çıkardım çünkü romanlarım eser hırsızlığına maruz kaldı” diye bağırdığı duyuldu. Aoba’nın daha önce KyoAni’nin düzenlediği bir yarışmaya katıldığı ancak eserinin reddedildiği ortaya çıktı. KyoAni ise Aoba’nın eser hırsızlığı iddiasını yalanladı.

Mahkemenin gerekçesi

Aoba, Mayıs 2020’de tutuklandıktan sonra Eylül 2023’te yargı önüne çıktı. Savcılar, Aoba’nın saldırıyı bilinçli bir şekilde gerçekleştirdiğini ve idam cezasını hak ettiğini savundu. Savunma avukatları ise Aoba’nın olay sırasında akli yetersizlik yaşadığını ve beraat ya da hafif ceza verilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Kyoto Bölge Mahkemesi Hakim Heyeti, 25 Ocak 2024’te verdiği kararda, Aoba’nın akli dengesinin yerinde olduğuna ve saldırıyı planladığına hükmetti. Hakim Heyeti, Aoba’ya idam cezası verdi.

Aoba’nın ifadeleri

Dava sürecinde Aoba, saldırıyı neden yaptığına dair çeşitli ifadeler verdi. Aoba, “Yaptığımı yapmaktan başka seçeneğim olmadığını hissettim. Birçok insanın ölebileceğini tahmin etmiyordum” dedi. Aoba, ayrıca geçmişte yaşanan bazı saldırılardan etkilendiğini de söyledi. Aoba, 2001’de bir finans kuruluşunun kundaklandığı ve 2008’de yedi kişinin bıçaklandığı olayları referans gösterdi. Aoba, bu olayların faili olan eski idam mahkumu Kato Tomohiro’ya sempati duyduğunu da belirtti.

Biden yönetimi 153 bin kişinin öğrenci borcunu silecek Biden yönetimi 153 bin kişinin öğrenci borcunu silecek

KyoAni stüdyosunun önemi

KyoAni, Japonya’nın en popüler animasyon stüdyolarından biri. Stüdyo, “K-On!”, “Haruhi Suzumiya’nın Hüznü”, “Violet Evergarden” gibi pek çok başarılı yapıma imza attı. Stüdyonun ürünleri, hem Japonya’da hem de dünya çapında büyük ilgi gördü. Saldırı, animasyon sektörü ve hayranları üzerinde derin bir yara bıraktı. Saldırının ardından, KyoAni’ye olan destek ve ilgi arttı.

Kaynak: AA