Kuzey Kore yönetimi, füze testlerine ara vermeden devam ediyor. Son olarak Japon Denizi istikametine en az 10 kısa menzilli balistik füze fırlatıldı.

Füzeler Pyongyang'dan Ateşlendi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan (JCS) yapılan açıklamada, füzelerin yerel saatle 06.14 sıralarında Pyongyang'ın Sunan bölgesinden ateşlendiği belirtildi. Güney Kore ordusu, ABD ve Japonya ile bilgi paylaşımında bulunarak analiz ve takip faaliyetlerine devam ediyor.

Japonya'dan Sert Kınama

Japonya hükümeti de füze denemesini doğruladı. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, füzelerin ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünü belirtti. İlk belirlemelere göre füzelerin herhangi bir hasara yol açmadığını söyleyen Kishida, "Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının ihlali anlamına gelen balistik füze denemelerini şiddetle kınıyoruz" dedi. Analiz ve takip faaliyetlerine devam edeceklerini vurgulayan Kishida, ABD ve Güney Kore ile yakın işbirliğini sürdüreceklerini de ekledi.

Tesla'nın Avrupa'daki fiyatlarını artırması bekleniyor Tesla'nın Avrupa'daki fiyatlarını artırması bekleniyor

17 Mayıs'tan Bu Yana İlk Füze Denemesi

Son füze denemesi 17 Mayıs'ta gerçekleştirilen Kuzey Kore, yeni otonom navigasyon sistemi ile donatılmış taktik balistik füzeleri test etmişti. 27 Mayıs'ta ise yörüngeye uydu fırlatma girişiminde bulunan Kuzey Kore, fırlatmadan hemen sonra roketin motor arızası nedeniyle infilak ettiğini açıklamıştı.

Editör: Kazim Bozkurt