Türkiye genelinde, Batı Karadeniz, Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Batı Akdeniz Bölgesi'nin kıyı kesimlerinde meydana gelecek olan şiddetli yağışlar nedeniyle 32 il için dikkat uyarısında bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son tahminlerine göre, ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu-Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor.

Hava Durumu Detayları

Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Marmara'nın doğusu ve İç Anadolu'nun kuzeybatısı gibi bölgelerde kuvvetli yağışların yanı sıra Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer çok kuvvetli yağışlar bekleniyor. Yağışlar genellikle yağmur olarak etkisini gösterecek; Ege ve Akdeniz kıyılarında zaman zaman gök gürültülü sağanak yağışlar olabilirken, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun yükseklerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar yağışları bekleniyor.

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar Durumu

Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgar genellikle güneyli olarak eserken, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek. Marmara, Kuzey Ege ve Orta-Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde ise yer yer kuvvetli rüzgarlar bekleniyor.

Almanya: Ukrayna'nın yanında durmaya devam edeceğiz Almanya: Ukrayna'nın yanında durmaya devam edeceğiz

Uyarıya Dahil Olan İller

Kuvvetli yağış uyarısı kapsamında, Ankara, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Kastamonu, Kocaeli, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Siirt, Sinop, Tunceli, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce illeri "sarı", Adana, Adıyaman, Diyarbakır ve Sakarya illeri ise "turuncu" uyarısıyla dikkat çekiyor. Bu bölgelerde olası yağışlara karşı vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ