9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre: Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte İzmir’de de kurban satış ve kesim yerlerinde hareketlilik artmaya başladı. İzmir’in Balçova ilçesi İnciraltı Mahallesi’nde kurulan kurban pazarında, hayvan çadırlarının kurulumu neredeyse tamamlandı. Pazarda, büyükbaş kurbanlıkların fiyatları 100 bin TL ile 250 bin TL arasında değişiklik gösterirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 12 bin TL ile 25 bin TL arasında satışa sunuldu. Kurbanlıklarda fiyat artışının yanında kurban satıcılarının da maliyetlerinde ciddi artışlar yaşandığı öğrenildi. Ortalama olarak çadır kiralamaya 45 bin TL, hayvanların taşınması için ise 45 bin TL gibi ücret ödediklerini söyleyen satıcılar, yem ve diğer giderlerinin de geçen senenin iki katına çıktığını dile getirdi. Kurban satıcıları, kurbanlık hayvan sayısında ise neredeyse yarı yarıya düşüş olduğunu söyledi.

Benzin ve motorine zam! Benzin ve motorine zam!

Hasan Ciftçi

SATIŞLAR ZARARINA

İnciraltı’nda bulunan hayvan pazarına Ağrı’dan gelen Hasan çiftçi, geçen seneye göre maliyetlerinin ciddi arttığına dikkat çekti. Geçmiş yıllarda 25 büyükbaş hayvan getirirken bu sene 9 hayvan getirdiğini söyleyen Çiftçi, “Maliyetler çok yüksek. Ben Ağrı’dan sadece 60 bin TL taşıma ücreti verdim. Burada çadır kirasına da 45 bin TL verdim. Biz artık kar için buralara gelmiyoruz. Satış var ama zararına bir satış” diye konuştu.

Hacı Haydar

‘SATTIĞIMIZIN YERİNE KOYAMIYORUZ’

Kurban satışı için her sene Ağrı Diyadin’den İzmir’e geldiğini söyleyen Hacı Haydar (50) ise “Bu sene mal çok pahalı. Sattığımız yerine koyamıyoruz. Bugün bir çuval yem 600 TL. Arpa 570 TL oldu. Bir çuval saman 150-170 TL arasında” diye vurguladı. Geçen yıl 100 küçükbaş kurbanlık hayvan getirirken, bu sene 40 küçükbaş kurbanlık hayvan getirdiği bilgisini veren Haydar, “ Getirdiğim hayvan sayısında düşüş var. Geçen sene 100 getirirken, bu sene 40 hayvan getirdim. Çünkü sattığımızın karşılığını alamıyoruz. Sattığımızın yerine hayvan koyamıyoruz” dedi. Haydar ayrıca çadır kurma ve taşıma maliyetleri ile birlikte giderlerinin 100 bin TL’nin üzerine çıktığını da vurguladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ