Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU- Yaz sezonu boyunca hayal ettiği doluluk oranına ulaşamayan İzmir'deki oteller, geçen yıla oranda sezonu boş geçirdi. Tatilci sayılarında yüzde 50-60 düşüş yaşayan oteller, tuzimcinin yüzünü güldürmedi. Artan enflasyona bağlı artan otel fiyatları, yurt dışında yer alan konaklama fiyatlarına yaklaşınca, oteller deyim yerindeyse bu sezon sinek avladı. Yaz döneminde umduğunu bulamayan turizmcilerin umudu kış turizmine kaldı. 

tatil 2

'HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK'

SKAL International İzmir Başkanı Güner Güney, ağustos ve eylül aylarının haziran ve temmuz aylarına göre daha iyi olduğunu ancak yine de geçen yılın rakamlarının yakalanmadığını söyledi. Güney, "2022 yılının yaz ayları ile haziran ve temmuz aylarını karşılaştırdığımız zaman bu mevsimlerin istediğimiz gibi geçmediğini ifade edebiliriz. Ağustos ve eylül aylarının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Haziran ve temmuzda yüzde 50-60'larda olan doluluk oranı ağustos ayında yüzde 70'lere çıktığını görüyoruz. Geçen yıla göre büyük bir hayal kırıklığı var. Bodrum ve Çeşme'de de istenilen doluluğa ulaşamadık. Sömestr tatilinden umutluyuz. Kış turizminin daha iyi geçeceğini düşünüyoruz" dedi. 

GÜNER GÜNEY

Çeşme'de 10 düzensiz göçmen yakalandı Çeşme'de 10 düzensiz göçmen yakalandı

'UMDUĞUMUZU BULAMADIK'

Otel fiyatlarının yurt dışı fiyatlarıyla aynı olması nedeniyle, Karadeniz'e, İstanbul'a tatile gelecek kişinin Orta Asya ülkelerine kaymasını sağladığını ifade eden İş insanı turizmci Turabi Çelebi, şunları söyledi: "Yaz sezonunda bazı bölgelerde doluluk oranı yüzde 60'lara yükselirken, bazı yerlerde yüzde 30'larda kaldı. Karadeniz'e, İstanbul'a gelecek olan tatilcilerin tercihleri Gürcistan, Macaristan gibi ülkelere kaydı. Yatak kapasitesi ve gelen tatilci oranına bakıldığı zaman turizmci umduğunu bulamadı." 

turabi çelebi

'DAHA İYİ BİR KIŞ OLACAK'

Tüm umutların kış turizmine kaldığını söyleyen Çelebi, "Kış turizmini düşündükçe heyecanlanıyoruz. Çünkü, Türkiye'de kış turizmiyle ilgili ciddi bir potansiyel oluştu. Türkiye'de kayak tesislerinin alt yapısı çok gelişti. Bursa Uludağ, Erzurum ve Kayseri'ye Güney Amerika'dan gelen kayakçılar var. Kışı dört gözle bekliyoruz ve karın yağmasını diliyoruz. Geçen yıl beklediğimiz kar yağışını göremedik ama bu yıldan umutluyuz. Daha iyi bir kış mevsiminin olacağına inanıyoruz" diye konuştu. 

yakup-demir

DEMİR: PANDEMİDE DAHA İYİYDİ

Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir ise pandemi döneminde daha iyi bir sezon geçirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Çok durgun geçti. Böyle bir durgunluğu son 20 yılda görmedik. Çeşme'de doluluk oranları yüzde 60-70 seviyelerinde kaldı. Ağustos ayınde beklediğimiz doluluğu bir nebze ulaşabildik. Pandemi döneminde daha iyi bir sezon geçirmiştik."

Kaynak: Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU