'Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri' Arkas Sanat'ta

İZMİR'deki Arkas Sanat Merkezi, bahar dönemine 'Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri' sergisi ile kapılarını açtı.

'Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri' Arkas Sanat'ta

İZMİR'deki Arkas Sanat Merkezi, bahar dönemine 'Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri' sergisi ile kapılarını açtı.

Sergi açılışı Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter'in de aralarında yer aldığı kalabalık bir sanatsever topluluğunun katılımıyla yapıldı. 27 Temmuz 2018 tarihine kadar sürecek olan 'Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri' isimli sergi, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan süreçte manzara, natürmort ve portre başta olmak üzere müze ve özel koleksiyonlardan derlenen eserlerle Türk resim sanatına damgasını vuran 'Türk İzlenimcileri'ne ışık tutuyor. Ağırlıklı olarak Türkiye'nin modernleşme sürecinde yurtdışında gördükleri eğitimlerden sonra yurda dönen ve modern sanatın temsilcileri olarak bilinen 1914 kuşağı sanatçılarını kapsayan sergide 125 eser yer alıyor. Sergi İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Hikmet Onat, Hüseyin Avni Lifij, Feyhaman Duran, Namık İsmail, Mehmet Ruhi Arel, Sami Yetik gibi İzlenimci anlayıştan etkilenen farklı dönem sanatçılarından zengin bir seçki sunuyor.

Serginin açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, 1800'lerin ortasından sonlarına varan bir süreci kapsayan Asker Ressamlar Sergisi'nin ardından Türk izlenimcilerin ikinci etabı olarak Renk, Işık, Titreşim Sergisi'ni açmaya karar verdiklerini ve 75 tanesi Arkas Koleksiyonu'ndan olmak üzere toplamda 17 koleksiyondan bir araya getirilen 125 eseri sanatseverlerin beğenisine sunduklarını söyledi. Arkas, "1914 kuşağı sanat tarihimizde önemli bir yer tutuyor. Bu kuşak Türkiye'de modern resmin kurucuları olarak biliniyor. Resim öğrenimi askeri okullarda başlamıştı. Yavaş yavaş Türkiye'de resim yapma ilkeleri Batı'da olduğu gibi öğretilmeye başlandı. Bazı askerler okulu bırakarak ressam oldu. 1914 kuşağının da öncüleri bu ressamlardır. Bu kuşak aynı zamanda açık havaya çıkarak gördüklerini resmeden ilk ressamlar. Çallı kuşağının en önemli özelliklerinden biri de resme çeşitlilik getirmesi. Bu dönemde çok farklı konular resmin hikayesinin içerisine girmeye başlıyor. Cumhuriyet dönemiyle birlikte Atatürk ilke ve inkılaplarını, kadının sosyal hayattaki rolü gibi kavramları resimlerde görmeye başlıyoruz" dedi.

Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri Sergisi'nin Arkas Sanat Merkezi tarafından gerçekleştirilen 17. sergi olduğunu belirten Arkas, "İzmir'i bir sanat şehri yapmaya çalışıyoruz. İzmir'e bunu borçluyuz" dedi.

Sergi, 27 Temmuz 2018 tarihine kadar salı ile pazar günleri arasında 10.00-18.00 saatleri arasında, perşembe günlerinde ise saat 20.00'ye kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER