'Pencere'de yeni bir hayat

3. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri devam ederken Esra Bezen Bilgin ve Haluk Bilginer’in rol aldığı oyun seyirciden büyük alkış aldı.

'Pencere'de yeni bir hayat

GÖKMEN KÜÇÜKTAŞDEMİR / Çok sevdiğim insanlardan biri bana; “Hayat bir gemi yolculuğu, kimler seni mutlu ediyorsa onlarla yola devam edersin” demişti. Önceki akşam Tepekule Kültür ve Kongre Merkezi’nde izlediğim “Pencere” adlı oyun, bana bu sözü anımsattı. Zıt karakterlere sahip Tom ve Kyre, yasak ilişkilerinin bitmesinden 3 yıl sonra birbirlerine içlerini dökerler… Kalmak ve gitmek arasında gidip gelirler. Esra Bezen Bilgin ve Haluk Bilginer öyle güzel sergiliyor ki iç dünyalarımızdaki bu dalgalanmaları, oyunu büyük bir keyifle izliyorsunuz. Oyunun tamamı, kentin uzak köşelerinden birinde yaşayan Kyra’nın soğuk ve Tom’a göre virane evinde geçiyor. Birkan Uz’un yönettiği oyunda dekor, olabildiğince iyi. Müzikler harika, ışık başarılı… Sahnenin tam ortasındaki pencere, aslında bakış açılarımızı temsil ediyor. Herkes kendi yaşadıkları üzerinden soluk alıp verdiğimiz anları dillendiriyor. Dil bu, aşkla kavrulduğunda kimi zaman kışkırtıcı, kırıcı ve hatta acı verici olabiliyor. Kimi zamanda sevgili yapıyor, peşinden sürüklüyor ve tadından yenmiyor… Ey okuyucu artık benim sözlüğümde “Kyra gibi sevmek” diye bir deyim var. Bu, tüm kurallara, tabulara rağmen aşkı sonuna kadar hissederek kalbinde besleyip büyütmek ilişkili… David Hare, yazarken karakterleri öyle güzel birbirinden ayırmış ve Esra Bezen Bilgin ile Haluk Bilginer bu ayrımı öyle güzel yansıtıyor ki onlarda gece ve gündüzü görüyorsunuz. Ayrılsalar da beraberler… Aradan geçen yıllara rağmen aynı gemideler. Eminim sizin de böyle hissettiğiniz zamanlar olmuştur.

ONU UNUTMADIK

Ayrılsak da beraber olduğumuz bir kişi daha var: Alaittin Eraslan. Türkiye’nin özel tiyatro tarihine ismini altın harflerle yazdıran ve 2013 yılında aramızdan ayrılan Alaittin Eraslan, AYSA Organizasyonun kurucusu. Kardeşleri, 1985 yılında kurulan ve “Her Yerde Tiyatro” anlayışını benimseyen AYSA’yı yaşatmaya devam ederken biz de sayelerinde birbirinden güzel oyunları izleme şansına sahip oluyoruz. Oyun öncesinde Necip Eraslan’la onun adına bu yıl 3. kez düzenlenen Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri’ni konuştuk. İzmirlilerin festivale büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Necip Eraslan, gelecek yıl çok daha iyi bir programla karşımızda olacaklarını söyledi. Festival, 18 Kasım’a kadar İzmir’de tiyatro severlerle buluşmaya devam ederken bu pazar Demet Evgar, Okan Yalabık, Engin Hepileri, Bülent Şakrak’ın rol aldığı 39 Basamak Necip Eraslan’ın favorilerinden biri. Şimdiden iyi seyirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER