İzmir bienale hazırlanıyor

Bu yıl "Dünya Ötesi" başlığı ile düzenlenecek olan “5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali”, 3-6 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

İzmir bienale hazırlanıyor

HABER/ Sinan KESKİN

Ressam Seba Uğurtan'ın girişimiyle Seba Sanat Galerisi bünyesinde gerçekleştirilecek olan 5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali 3 Mayıs'ta başlayacak. Bienal, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir İl Kültür Müdürlüğü ve Devlet Resim Heykel Müzesi'nin destekleriyle düzenlenecek. Kolombiya, Rusya, Hindistan ve Peru'dan 4 sanatçının yer alacağı bienale, Türkiye'den de 75 sanatçı katılacak. Toplam 111 sanatçının, 111 eseri bienal süresince İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi, Kültürpark Sanat Galerisi ile Seba Sanat Galerisi'nde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Medipol Üniversitesi öğretim görevlisi, ressam Seval Özcan'ın, İslam sanatında geometrik süslemelerde temel bezeme biçimlerinden sekizli madalyon formuna yer verilen, yeşil rengin hakim olduğu 15-16. yüzyıl Uşak (Holbein) halı motiflerini içeren “Öteki Dünya” eserinin Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi’nin sergi salonunda görülebileceği bienalde ayrıca, 2019 yılının Göbeklitepe yılı olması nedeniyle su grubu sanatçılarının “4. Altın Şehir Projesi” kapsamında kendi tarzlarında yorumladıkları Göbeklitepe'den çıkan 32 eseri sergilenecek.

5'incisi gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Sanat Bienali ile İzmirlilerin sanatla buluşmasından öte sanatla iç içe yaşamaya başlamasını hedeflediklerini söyleyen Genel Direktör/Küratör Seba Uğurtan, “Bu nedenle sanat izleyicisinin arttırılması, toplumun her kesiminden izleyicinin bienale katılımcı olmasını önemsiyoruz. Nihai amacımız, İzmir’i dünyaca ünlü bir sanat ve kültür şehri haline getirmek ve sanatın birleştirici gücünün dünya barışı için ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlatmaktır. Bu süreçte bize cömert ve içten yardımlarını esirgemeyen tüm kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Konferans verecekler

Bienalde sergileri yanı sıra Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İsa Eliri, Sanat Eğitiminin Önemi ve Gerekliliği, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim İş Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim üyesi Hüseyin Uysal ise Zanaat ve Sanat üzerine birer konferans verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER