Film Festivali'nde final heyecanı

Uluslararası İzmir Film Festivali'nin oylaması devam ediyor. Kazanan filmler İzmir’de düzenlenecek ödül töreninde “Altın Artemis Ödülü” ile buluşacak.

Film Festivali'nde final heyecanı

2. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde finalistler belirlendi. Sektör temsilcileri tarafından büyük merakla beklenen finalist aday listesi için daha ilk günden binlerce oy kullanıldı. İzmir Film Festivali’nde Müslüm filmi 12 dalda, Arif v 216 11 dalda, Bizim İçin Şampiyon ve Deliler: Fatih’in Fedaileri 9 dalda, Hürkuş: Göklerdeki Kahraman 8 dalda, Ahlat Ağacı, Ölümlü Dünya ve Hedefim Sensin filmleri 7 dalda aday gösterildi. “En İyi” adayları açıklanan film festivalinde halk oylaması geniş katılımla devam ediyor.

Ödül verilecek tüm kategorilerde, devam eden halk oylaması sonucunda kazananlar İzmir’de düzenlenecek ödül töreninde “Altın Artemis Ödülü” ile buluşacak. Konuyla ilgili olarak festival düzenleyicisi ASİTEM (Anadolu Sinema Televizyoncular Meslek Birliği ) Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Sarıkaya,“Geçen yıl halk oylamasında 103 ülkeden 1.5 milyon oy kullanılmıştı. Bu yıl festivali planlarken kendimize en az 5 milyon oya ulaşmayı hedef olarak koymuştuk. Ancak ilk hafta kullanılan oy oranlarına bakınca bu konuda mütevazı davrandığımızı anladık. Festivalimizin internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden devam eden halk oylamasına çok yoğun bir ilgi var. Tüm altyapı çalışmamız ve desteğimize rağmen oylama başladığı andan bu yana iki kez yoğunluk nedeniyle sitemizde kısa süreli oy girişi yapılamadı. Ancak ilgili arkadaşlarımın müdahalesi ile şu anda hiçbir sorun olmadan dünyanın her yerinden yoğun oy girişi devam ediyor. Bu da bizim için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı. Festivalimizin tüm adaylarını kutluyor başarılar diliyoruz” dedi

Bir jüri kurulunun yer almadığı 2. Uluslararası İzmir Film Festivali'nde geniş bir katılım amaçladıklarını ifade eden Sarıkaya,“Bir önceki yıl vizyona giren her film, festivalimizin doğal adayı. Biz hem adayların belirlenmesinde hem de Altın Artemis Ödülü’nü kazanacak en eyilerin belirlenmesi noktasında geniş katılımlı bir sistem kurduk. Sayısı yaklaşık on bini bulan sektör profesyoneli diyebileceğimiz yapımcı, yönetmen, oyuncu, akademisyen, ses operatörü, senarist, makyaj uzmanı gibi farklı alanda uzmanlaşmış pek çok kişiye mail yoluyla ulaşarak festivalimizin internet sitesi üzerinden oylama yapmalarını sağladık. Önemli ve güzel geri dönüşler, eleştiriler ve fikirler aldık. Bu geri dönüşler festivalimizi geliştirme ve büyütme noktasında bizim için çok önemli ve kıymetli. Hepsini değerlendiriyoruz” dedi.

Oylama devam ediyor

Sarıkaya, “Şu anda yine festival sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm ülkemiz ve yurt dışından halk oylaması ile yarışma devam ediyor. Altın Artemis Ödülü tam anlamı ile bir halk ödülü olacak ki bu da kazanan adaylarımız için çok değerli ve anlamlı olacak diye düşünüyoruz. Bunun yanında festivalimizde oylama dışında bırakılan Onur Ödülleri, Filme Değer Katan Ustalar Ödülü gibi özel ödüllerimiz de olacak. Türk Sineması’nın çok değerli isimlerine verilecek bu özel ödüllerle ilgili açıklamaları da yakın zamanda sizlerle paylaşacağız. Bu vesile ile bir kez daha, tüm halkımızı oy kullanmaya ve festivalimize davet ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER