Altın Portakal’ın En İyi Filmi ‘Hayaletler’ dünyayı geziyor

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği "Hayaletler", Varşova ve Belçika’da izleyicilerle buluşacak. Filmin Türkiye gösterim tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak.

Altın Portakal’ın En İyi Filmi ‘Hayaletler’ dünyayı geziyor

Geçtiğimiz hafta 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 5 ödül birden kazanan “Hayaletler”, bugün ve yarın Avrupa’nın en önemli festivallerinden sayılan 36. Varşova Film Festivali’nin Keşifler bölümünde gösterilecek. Dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nden eleştirmenlerin Büyük Ödül’ünü alan film, 36. Varşova Film Festivali’nin yanı sıra; haftaya 47. Ghent Film Festivali’nin ana yarışmasında jüri karşısına çıkacak. 

Oscar’a yürüyen bağımsızlarla yarışacak 

47. Ghent Film Festivali kapsamında 19, 20 ve 22 Ekim tarihlerinde Belçikalı izleyicilerle buluşacak olan "Hayaletler"; Mohammad Rasoulof’un Berlin’den Altın Ayı ödüllü “There Is No Evil”, Chloé Zhao’nun Venedik’te Altın Aslan’ı, Toronto’dan Seyirci Ödülü’nü almış “Nomadland”, Pedro Costa’nın Locarno’da Altın Leopar dahil 3 ödül kazanan “Vitalina Varela”, Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’in Cannes’ın bu yılki özel seçkisine alınan “Gagarine’’, Fransız oyuncu ve yönetmen Maïwenn’in Fanny Ardant ve Louis Garrel’lı “ADN”, “Adrienn Pál” ile tanınan Macar yönetmen Ágnes Kocsis’in “Eden”, Kelly Reichardt’ın Deauville’den Jüri Özel ödüllü “First Cow” ve Sean Durkin’in Jude Law ile Carrie Coon’u buluşturan “The Nest”in de aralarında olduğu 12 film ile birlikte en iyi film dalında Büyük Ödül ve müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Ödülü için yarışacak. 

Tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı. 

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100