800 yıllık Kız Köprüsü'ne iş makinesiyle girdiler

Firma, 'Büyük taşlar vardı, o nedenle iş makinesiyle çalışmak zorundayız’ sözleriyle kendini savundu.

800 yıllık Kız Köprüsü'ne iş makinesiyle girdiler

Sivas’ın Divriği ilçesindeki Kız Köprüsü’nün onarımını yapan müteahhit, 800 yıllık tarihi köprünün üstüne iş makinesi çıkardı. Müteahhit firma ağır taşları kaldırmak için iş makinesi kullandıklarını söyleyerek kendilerini savundu. Ancak taşları kaldırma işinin işçilere bırakılması, restorasyon uzmanlarının ve yetkili mimarın başında olmadan çalışılması doğru bulunmadı.

'Tarihi bir kayba neden olmamak için daha titiz bir denetimle sürmesi gerekir'

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil'e konuşan UNESCO Türkiye Milli Komite Üyesi Nezih Başgelen görüntülere tepki gösterirken şunlaır kaydetti:

“Kız Köprüsü bölgenin önemli bir kültürel varlığıdır. Osmanlı döneminde Divriği’yi Ziniski-Sincan-Yağbasan-Karabel üzerinden Sivas’a bağlamak için yaptırılmıştır. Karayollarının bu tarihi köprüyü korumak istemesi doğru bir yaklaşımdır. Ancak restorasyon çalışmalarına mukavemet sorunları belirgin olan böyle tarihi bir köprü üzerinde iş makinesi çıkartıp çalışılması hiçbir gerekçe ile kabul edilecek bir durum değildir. Bazı taşınması güç parçalar köprü üzerinden alınması gerekiyorsa tüm dünyadaki benzer uygulamalardaki gibi en azından burada bir kule vinç kullanılabilirdi. Divriği Belediye Başkanı Sn. Hakan Gök’ün bu konudaki ilgi ve hassasiyetine teşekkür ederiz. Konuyu iletir iletmez olay yerine gidip bilgi akışı sağladı. Tarihi bir kayba daha neden olmamak için acilen buradaki restorasyon işlerinin daha titiz bir denetimle sürdürülmesi gerekir. Göz göre göre gözümüz gibi korumamız gereken bir değerimizi daha yanlış uygulamalarla kaybetmeyelim.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 12:03
YORUM EKLE

banner97

banner96