HABER MERKEZİ- TRT 1'in merakla beklenen yapımı "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi" adlı dizi için oyuncu kadrosu açıklandı. Dizinin yapımcılığını Akli Film üstlenirken, yönetmen koltuğunda Sedat İnci bulunuyor ve senaryo Serdar Özönalan tarafından kaleme alındı. Dizi, yakında TRT 1 izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi oyuncuları kimler? Detayları haberimizde....

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi oyuncuları kimler-1

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi oyuncuları kimler?

Uğur Güneş, Mehmet Ali Nuroğlu, Kaan Çakır, Erdinç Gülener, Tuvana Türkay, Ekin Türkmen, Gökçe Akyıldız, Sezgin Erdemir, Ece Özdikici ve Seda Yıldız gibi önemli isimler, "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi" dizisinin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi oyuncuları kimler-2

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi'nin Hikayesi ve Oyuncu Kadrosu

Bu yeni TRT 1 dizisinde, farklı ve etkileyici karakterlerle birlikte izleyicilerle buluşacak olan "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi"nin oyuncuları, merakla beklenen yapımın ayrılmaz bir parçası olarak şimdiden dikkat çekiyor.

selahaddin eyyübi

Selahaddin Eyyubi kimdir?

Selahaddin Eyyubi, 1137 yılında Tikrit yakınlarındaki Tekrît'te doğdu. Selahaddin, gençlik yıllarında amcası Şirkuh'un yanında askeri eğitim aldı.

1169 yılında Mısır'a gelen Selahaddin, kısa sürede Fatımî Devleti'nin veziri ve ordu komutanı oldu. 1171 yılında ise Fatımî Halifesi'ni tahttan indirerek Mısır'da Eyyubî Devleti'nin kurulmasını sağladı.

3'ü FETÖ üyesi 5 şüpheli yakalandı 3'ü FETÖ üyesi 5 şüpheli yakalandı

Selahaddin Eyyubi, Mısır'ın yanı sıra Suriye, Fırat havzası ve Yemen'de de hakimiyet kurdu. 1187 yılında ise Haçlı Devletleri'ne karşı büyük bir zafer kazandı. Hattin Muharebesi'nde Haçlı ordusunu bozguna uğratan Selahaddin, Kudüs'ü Haçlılardan geri aldı.

Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü geri alması, Orta Çağ'da büyük yankı uyandırdı. Haçlı Seferi'nde Haçlılar'a karşı verdiği mücadeleyle Müslüman, Kürt, Arap ve Türk kültürlerinde önemli bir figür hâline geldi, kahraman olarak görüldü ve "Kudüs Fâtihi" olarak anıldı.

Selahaddin Eyyubi, 1193 yılında Şam'da vefat etti.

Selahaddin Eyyubi, askeri ve siyasi başarılarının yanı sıra, cömertliği ve şövalyeliğiyle de tanınırdı. Haçlı esirlerine iyi davranması, onun bu yönünü yansıtan en önemli örneklerden biridir.

Selahaddin Eyyubi, Orta Çağ'ın en önemli liderlerinden biri olarak kabul edilir. Onun Kudüs'ü geri alması, Haçlı Seferi'nde Haçlılar'a karşı verilen mücadelede önemli bir dönüm noktası oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ