9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; Sosyal medyada gofret ve bisküvilerde ‘1 alana 1 bedava’ kampanyası başlatan zincir markette bakkal ve büfeci esnafının kuyruklar oluşturması tepki çekti. Vatandaşlar yaşanan bu duruma tepki gösterirken, İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı ve Ege Perakendeciler Derneği (EGEPERDER) Başkanı Mehmet Feyzi Başdaş konu hakkında 9 Eylül Gazetesi’ne konuştu. Bağcı, durumu, enflasyonist ortamda zincir marketlerle rekabet gücünün olmamasından kaynaklı küçük esnafın düştüğü tuzak olarak tanımladı.  Başdaş ise “Maalesef bu durum yaşanıyor. Ben rakip olarak gördüğüm için bedava verseler bile gidip almam” dedi.

‘BEDAVA VERSELER BİLE GİDİP ALMAM’

EGEPERDER Başkanı Mehmet Feyzi Başdaş, marka ürünlerde yapılan indirimler, bakkala verilen toptan fiyatın altında bir fiyata denk geliyorsa esnafının gidip o ürünleri aldığını söylerken, “Maalesef bu durum yaşanıyor. Ben rakip olarak gördüğüm için bedava verseler bile gidip almam” ifadelerini kullandı.

İhtiyacı olan ev alamıyor! İhtiyacı olan ev alamıyor!

Feyzi Basdas (1)

‘TOPTAN FİYATIN ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERİN BÜTÇESİ KÜÇÜK ESNAFTAN ÇIKAR’

Başdaş, “Bakkal bunu ulaşmasın diye yapmıyor. Maalesef ilk önce kendi cebini düşünüyor. Bunu yapan ulusal marketler de halkı düşündüğü için değil rekabetten kaynaklı bunu yapıyorlar. Ama şunun bilinmesi gerekiyor; toptan fiyatın altında satılan ürünlerin bütçesi küçük esnaftan çıkar. Bize yapılması gereken ürünleri biriktirip, onlara yaparlar. Rekabet Kurulunda verilen ifadelerinde bunları kendileri itiraf ettiler” diye konuştu.  

‘UZUN VADEDE TEKELLEŞTİLER’

“Uzun vadede bu zincir marketler tekelleşti” diyerek sözlerine devam eden Başdaş, “Bunun nedeni ise günü kurtarmak isteyen yöneticilerin hedef, prim için verdikleri bütçelerden kaynaklanıyor. Bakkal ve küçük esnafta bu tuzağa düşüyor. Bakkalların bunlardan ürün almaması gerekiyor. Esnaf kendi çalıştığı firmalarda süreklilik sağlarsa o düşük bütçeleri alabilir. Ama bir gün oradan bir gün başka yerden alırsa o bütçeyi alamaz” diye belirtti.

‘RAKİPLERİNE MERMİ VERMİŞ OLUYORLAR’

İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı, ürün fiyatlarının bir türlü durmadığına dikkat çekerken, “Bu marketlerde bu ürünleri sabit fiyattan ucuza vereceğizi göstermek istiyorlar. Esnafa da bu cazip geliyor. Aslında rakibine mermi vermiş oluyor. Rakibini besliyor. Esnaf oradan aldığını üzerine biraz fark koyarak satınca tüketici bunu anlamaz mı? Aslında bu kabul edilebilir değil ama piyasanın koşullarının ne olduğunu bilemiyorum” diye söyledi.

Emin Bagci (1) (1)

‘ESNAF TUZAĞA DÜŞÜYOR’

Bağcı, “Bunun nedeninin aslı enflasyonist ortamdan kaynaklı fiyatların durmaması. Küçük esnaf bu enflasyonist ortamda bulduğu malı stoklayıp, uzun süre satmamazlık edemez. Bu malı sattıktan sonra yeni alacağı mal zamlı olacak. Dolayısıyla eski fiyatlı mallarla rekabet şansı yok. Bu olaylar bu nedenlerden kaynaklanıyor. Zincir marketlerdeki sermaye gücüne direnemeyen esnaf bu tuzağa düşüyor” dedi.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ