11 Mart 2021 tarihinde İzmir'in Bornova ilçesinde gece saatlerinde Rafetpaşa Mahallesi'nde gerçekleşen cinayet, trans birey Kadir Yüksel'in (36) hayatını kaybetmesine neden oldu. Olay, Yüksel'in 4'üncü kattaki evinin bir üst katından kötü kokular gelmeye başladığı sırada meydana geldi. Kapısı çalınan Yüksel'in eve giren yakınları, çekyatın içinde Yüksel'in cesediyle karşılaştı. İncelemede, Yüksel'in başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğü ve yüzünün tanınmayacak hale geldiği belirlendi. Cinayete ilişkin olarak tutuklanan Serdar Gülsoy, Turgay Türker (39) ve Murat İnceçelik (31) maktulün küfretmesi nedeniyle 'haksız tahrik' indirimi uygulayıp, cezayı 15 yıla indirdi. Tutuklu sanık Gülsoy’a, diğer suçlarla birlikte toplam 24 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Kadir Yüksel'in başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğü ve yüzünün tanınmayacak hale geldiği belirlendi. Cinayetle ilgili olarak gözaltına alınan Serdar Gülsoy, Turgay Türker ve Murat İnceçelik tutuklandı. Suçlamalar arasında "kasten öldürme", "nitelikli hırsızlık" ve "geceleyin birden fazla konut dokunulmazlığının ihlali" yer alıyor. Savcı, Gülsoy için müebbet hapis ve 18 yıla kadar hapis cezası, Türker ve İnceçelik için ise 33 yıla kadar hapis cezası istedi.

Ayrıca, şüphelilerin aracıyla bir yakınlarının düğününe Adana'ya gitmeleri ve banka kartından para çekmeleri de iddianamede yer aldı. Sanıklar hakkında "kasten öldürme", "nitelikli hırsızlık", "geceleyin birden fazla konut dokunulmazlığının ihlali" ve "başkasına ait banka veya kredi kartının zincirleme kötüye kullanılması" suçlarından müebbet hapis ve 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İLK DURUSMADA 2 SANIĞA TAHLİYE

İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıklardan Serdar Gülsoy, savunmasında, “Alkol ve uyuşturucunun etkisinde olduğum için öldürme olayının ne şekilde olduğunu hatırlamıyorum. Yüksel ile aramızda tartışma olup olmadığını, tartışma olmuşsa da tartışmada nelerin konuşulduğunu da tam olarak hatırlamıyorum. Maktulün cesedinin saklanmasıyla ilgili ayrıntıları hatırlamıyorum. Kadir Yüksel ile aynı evde kalıyordum" dedi. Serdar Gülsoy, sonraki duruşmalarda ise Yüksel'in kendisine küfrettiğini ve tartışma büyüdükten sonra olayın meydana geldiğini söyledi.

Sanık Turgay Türker ise "Üst kattayken Serdar'ın gelmesiyle aşağı indim ve maktul Yüksel'i yerde yatarken gördüm. Serdar olayı başka birisine anlattığım takdirde olayı birlikte gerçekleştirdiğimizi anlatacağını söyledi. Beni ailemle tehdit etti. Ben de o andan itibaren sanık Serdar'ın söylediklerini yaptım" dedi. Sanık Murat İnceçelik de hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, İnceçelik ve Türker'in yurt dışı çıkış yasağı uygulanarak adli kontrol şartıyla tahliyesine, Gülsoy'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Yunan polisten şaşırtan savunma! Yunan polisten şaşırtan savunma!

3 FARKLI SUÇTAN 24 YIL 9 AY HAPİS CEZASI

Sanıkların yargılanmalarına 23 Ocak'ta İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Karar duruşmasına tutuklu sanık Serdar Gülsoy ile başka suçtan cezaevinde bulunan Turgay Türker, SEGBİS ile katıldı. Taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Sanık avukatları müvekkillerinin beraatin isterken, sanıklar da beraat talebinde bulundu. Savunmaların ardından karar açıklandı. Heyet, Serdar Gülsoy'u 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, ardından aksi ispatlanamayan Serdar Gülsoy'un savunmasına göre Kadir Yüksel'in kendisine küfretmesi nedeniyle 'haksız tahrik' indirimi uygulayıp, cezayı 15 yıl hapse çevirdi. Gülsoy’a, 'hırsızlık' suçundan 6 yıl hapis, 'zincirleme olarak başkasına ait bir banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlama' suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Gülsoy, 'konut dokunulmazlığını bozmak' suçundan beraat etti. Gülsoy, toplam 24 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2 SANIK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Turgay Türker, Kadir Yüksel'e karşı ölümünden sonra evindeki eşyaları diğer iki sanıkla birlikte almak suretiyle 'hırsızlık' suçunu işlediği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılırken, 'tasarlayarak öldürmeye yardım etmek' ve 'kredi kartını kullanarak menfaat sağlamak' suçlarından beraat etti. Mahkeme heyeti, Murat İnceçelik'e 'zincirleme olarak başkasına ait bir banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlama' suçundan 3 yıl 9 ay, 'hırsızlık' suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. İncelik, 'tasarlayarak öldürmeye yardım etmek' ve 'konut dokunulmazlığını bozmak' suçlarından ise beraat etti. Öte yandan heyet, İnceçelik ve Türker hakkında Kadir Yüksel'i kasten öldürme eyleminden sonra suç delillerinin ortadan kaldırılması ya da gizlenmesi ile ilgili eylemi nedeniyle hakkında soruşturma yapılması için İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.