İzmir’de, geçtiğimiz yıl Ekim ayında, Pitbull cinsi köpeği, kulübesini ateşe vererek öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Ömer Faruk Baki’ye hapis cezası verildi.

Seferihisar 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasına, Ömer Faruk Baki katılmadı. Sanık ve müşteki avukatları, İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ile hayvansever derneklerinin temsilcileri yer aldı.

Duruşmada Baki'nin avukatı, müvekkilinin beraatını isterken, şikayetçi avukatları ise üst sınırdan ceza verilmesini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme hakimi, Baki'ye önce 2 yıl hapis cezası verdi ardından duruşmadaki iyi halini gözeterek 'iyi hal' indirimi uygulayıp, cezayı 1 yıl 8 ay hapse indirdi.

Furkan Pınar'ın avukatı Deniz Akbıyık, “Hayvana karşı işlenen bu vahim suçun 'kabahat' olarak görülmeyip, suç olduğunun kabul edilmesi ve sanık Baki'nin 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla cezalandırılması emsal karar olup, bizleri her ne kadar memnun etse de verilen cezaların miktarı ve bu cezaların infaz kanunu karşısında bir yaptırımı maalesef bulunmamakta. Bu anlamda mağdurun hayvanlar olduğu suçlar açısından kanuni düzenlemeye gidilerek sonuç cezaların arttırılması ve bu suçların TCK kapsamına alınması gerektiğini düşünmekteyiz. İstinaf sürecinde de sürecin takipçisi olacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

Furkan Pınar'ın sahibi olduğu Pitbull cinsi 'Şila' isimli dişi köpek, eve 10 metre mesafede bulunan demir kafes içindeki ahşap kulübesinde, yanıcı madde dökülerek yakılmıştı. Alevleri fark eden çevredekiler, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirmişti. Bu sırada bazı kişiler de alev alan kulübeyi görüntülemişti. 13 Ekim'de gözaltına alınan ve ifadesinde suçlamaları reddeden Baki, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Soruşturmanın ardından Ömer Faruk Baki hakkında iddianame hazırladı. İddianamede Baki'nin 'başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkmak, tahrip etmek, yok etmek, bozmak, kullanılamaz hale getirmek veya kirletmek' suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapsi istenmişti.

Baki'nin bu suçu yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak işlemesi nedeniyle verilecek cezanın 1 kat artırılarak 6 yıla kadar hapisle yargılanması istenmişti.