"sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü" araştırmasının mart ayı sonuçlarına göre, konut reel satış fiyatlarındaki düşüş 9 aydır aralıksız devam ediyor. Mart ayında reel fiyatlardaki yıllık değişim oranı ülke genelinde yüzde eksi 14,1, İstanbul'da yüzde eksi 16,1, İzmir'de ise yüzde eksi 13,6 oldu.

2020 Mayıs'tan itibaren sürekli artan ülke genelindeki reel konut fiyat endeksinin 2023 Temmuz'dan bu yana gösterdiği düşüş 2024 Mart'ta da devam etti. Reel konut fiyat endeksi Mart'ta Şubat'a kıyasla 0,8 puanlık azalışla 172,7 oldu.

Satılık Konut İlan Sayısı Artıyor, İstanbul'da Düşüş Var

Satılık konut ilan sayısı ülke genelinde ve iki büyükşehirde cüzi de olsa arttı, İstanbul'da ise azaldı. Satılık konut arzı geçen aya kıyasla ülke genelinde yüzde 1,5, Ankara'da yüzde 1, İzmir'de ise yüzde 2,9'a yükseldi. İstanbul'daki düşüş ise yüzde 0,1 puan düzeyinde.

CHP’li Bakırlıoğlu sert çıkış: ‘Kemer sıkmaya saraydan başlayalım’ CHP’li Bakırlıoğlu sert çıkış: ‘Kemer sıkmaya saraydan başlayalım’

Kiralık Konut Talebi Yıllık Bazda Düşüşte

Türkiye genelinde enflasyondan arındırılmış reel kirada yıllık artışlar uzun süredir azalıyor. Mayıs 2023'te yüzde 86,6 ile zirve yapan reel kirada yıllık artış, mart ayında yıllık bazda yüzde 8 azalarak 2023 Mart ayının yüzde 8 altına indi.

Kiralık konut talep göstergesi ağustos ile kasım arasında düşerken aralıkta ve ocakta bir miktar yükseldi, şubat ayında da hemen hemen aynı kaldı. Mart ayında ise kiralık konut talep endeksi yüzde 4,8 arttı. Yıllık bazda bakıldığında ise kiralık konut talebinde yüzde 20,2'lik bir düşüş mevcut.

Konut Piyasasında Son Durum

Konut piyasasında son dönemde yaşanan düşüş trendi yatırımcıları endişelendiriyor. Uzmanlar, enflasyon, faiz artışları ve yüksek konut fiyatları gibi faktörlerin piyasayı olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceğine dair net bir öngörü bulunmamakla birlikte, yatırımcıların satın alma kararı vermeden önce detaylı bir araştırma yapmaları ve riskleri göz önünde bulundurmaları tavsiye ediliyor.

Editör: Utku Çelik