Murat ERVİN/Özel -  İzmir Ticaret Odası (İZTO) üyeleri tarafından hayata geçirilen İş Dünyası Konut Yapı Kooperatifi'nin kurucularından İZTO Meclis Üyesi Melih Tunç Tandoğan, kooperatiflerin kurumlar vergisi ve KDV'den indirimli olarak yararlandıklarını belirtti. İnşaat firmalarının yüzde 18 KDV ile iş yaparken kooperatiflerin yüzde 1 KDV ödediğini söyleyen Tandoğan, aradaki yüzde 17'lik fark ev hayali kuran vatandaşların bu hayalini gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olacağını söyledi. Tandoğan, “Örneğin 100 milyon TL'lik bir projede yüzde 17'lik KDV indirimi sayesinde aslında siz orayı 83 milyon TL'ye maletmiş oluyorsunuz. Haliyle bu da vatandaşa fiyat indirimi olarak yansıyor. Diğer yandan yapı kooperatifleri inşaatı kendi arsası üzerine yaptığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan herhangi bir sınırlamaya tabi olmadan geçici müteahhitlik belgesi alıyor. Her iki unsur, projelerin maliyetini düşürdüğü gibi yapım sürecini de oldukça hızlandırıyor” dedi. 

THY, Venezuela'ya sefer sayısını haftada 10 olacak THY, Venezuela'ya sefer sayısını haftada 10 olacak

'ARSA VERİLSİN İNDİRİM ARTSIN'
Bir çok kooperatifin, KDV indirim ve kurumlar vergisi muafiyetinden haberinin olmadığını açıklayan Tandoğan, “Konut sorunun çözümü kooperatiflerden geçiyor. Maliyeti daha da azaltmanın yolu ise yerel yönetimlerin, belediyelerin veya devlet yetkililerinin uygun koşullarda arsa tahsisi yapmasından geçiyor. Çünkü bir inşaatın en önemli gider kaleminin başında arsa maliyeti geliyor. Dar gelirliye konut üretilmek isteniyorsa kooperatiflere ya arsa alımında muafiyetler, indirimler verilecek ya da belediyeler belli harçları almayacak” diye konuştu. Belediyelerin gelişime açık bögelerde kendilerine ait arsaları kooperatiflerle anlaşarak inşaatı başlatabileceğinin de altını çizen Tandoğan, “Böyle olursa dar gelirliler rahatlıkla konut alabilir. Fakat bu sistemin suistimal edilmemesi için de kooperatifler bağımsız denetmenlerce kontrol altında tutulmalı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kooperatiflerle yaptığı birliktelik bu açıdan Türkiye'ye örnek oldu” ifadelerini kullandı.

'FİYATLAR YARIYA İNER'
Batı Anadolu Konut Yapı Kooperatifleri Birliği (Batı Koop) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kurt ise, İzmir'de büyükşehir belediyesi ile yaptıkları projelerin Türkiye'ye örnek olduğunu açıkladı. Kurt şöyle konuştu: “Devlet, belediyeler ve kooperatifler birlikte hareket ederse konutları yarı fiyatına inşa edebiliriz. Çünkü bir inşaatın maliyetinin yarısını arsa oluşturuyor. Eğer belediye veya devlet ücretsiz arsa tahsisi yaparsa 1 milyon TL'lik konut 500 bin TL'ye inşa edilir; ne İzmir'de ne de ülkemizde konut sıkıntısı yaşanmaz. Zaten konut fiyatlarının bu denli artmasında arsaların payı çok büyük. Bununla ilgili yıllardır 'konut alanı' oluşturulmasını söylüyoruz. Eğer çözüm arıyorsak tek çözüm bu.” 

'KREDİ ÇIKMADI' DERDİ YOK
Müteahhitlerin hem özsermaye eksikliği hem de piyasada fiyatlama yapamadığı için daha önce temelden sattığı evleri bile geri almaya başladığını söyleyen Tandoğan, “Çünkü sattığı fiyata o evi bitiremeyecek. Müteahhitler ayrıca peşinat alıp geri kalan kısmı için banka kredisi istiyor. Fakat vatandaşın kredi notu kötü ise krediyi alamıyor. Kooperatiflerde böyle sorunlar yok. Peşinatı verdikten sonra geri kalan aylar için senet alınıyor. Yani kooperatif, binayı yaparken tamamen kendi üyelerinin finansman kaynağını kullanıyor” ifadelerini kullandı.