Vatandaşlara lokma ikram edilirken Genç Yeşilay kulüpleri, gönüllüleri ve üyeleri ile birlikte açılan stantta Yeşilay’ın faaliyetleri konusunda farkındalık oluşturmak için vatandaşlara bilgilendirme yapıldı, broşürler dağıtıldı. Alkol farkındalık gözlükleri ile ziyaretçiler bilinçlendirilmeye çalışıldı. Bağımlılıkların bireyler ve toplum açısından sosyal ve ekonomik kayıplara yol açtığına dikkat çekilen etkinlikte bağımlılıklarla mücadelede Yeşilay’ın yürüttüğü çalışmalara değinildi.

Sağlıkçıları tehdit ettiği öne sürülen kişi tutuklandı Sağlıkçıları tehdit ettiği öne sürülen kişi tutuklandı

Yeşilay standında vatandaşlara bağımlılığın bireyler ve toplum açısından zararlarından ve Yeşilay’ın yürüttüğü önleme faaliyetlerine ve bağımlılıklarla mücadelede 115 numaralı ücretsiz Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nde (YEDAM) yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Konak Meydanı’nda açılan Yeşilay standını ziyaret eden İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan, toplum sağlığı açısından Yeşilay’ın faaliyetlerinin çok kıymetli olduğunu ve her zaman destek verdiklerini açıkladı. 

Buca YEDAM Sosyal Hizmet Uzmanı Emel Bozkaya ise 2021'den bu yana Buca YEDAM'da görev yaptıklarını; alkol, sigara, madde, teknoloji ve kumar bağımlılığı alanında çalıştıklarını ifade ederek, “Bağımlılık; inişleri ve çıkışları olan, tedavisi zor bir hastalık. Bağımlılığı üç ayaklı bir sehpaya benzetiyoruz. Birinci ayak tıbbi tedavi, ikinci ayak psikososyal destek, üçüncü ayak ise ailesel ve sosyal çevredir. Bu üç ayak, birbirini destekleyici bir bütündür. Tek bir tanesi eksik olduğunda tedavide ilerlemek mümkün olmaz. Bağımlılıkla birlikte bozulan yaşam düzeninin onarılması ve sosyal işlevselliğin kazandırılması, bu üç aşamalı tedavi süreci ile mümkündür” dedi.

Yeşilay Bölge Koordinatörü ve Spor Kulübü Başkanı Ümit Ülkü, vatandaşlara Yeşilay Spor Kulübü hakkında bilgilendirmede bulundu. Etkinliğe İl Emniyet Müdürü Celal Sel ile yetkililer katıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ