Varank: Kimseye paye vermeyin Varank: Kimseye paye vermeyin

Koç Üniversitesi'nin 2024 mezuniyet töreninde, Yunanistan eski başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon'un (Syriza) eski lideri Aleksis Çipras yer aldı. Çipras, törendeki konuşmasının sonunda, Atina'da yaşadığı bir anıyı paylaşarak öğrencilere "boyun eğmeyin" mesajını verdi. Çipras, "Atina'nın merkezinde yürürken genç bir Türk yanıma geldi ve 'boyun eğme' diyerek beni şaşırttı. Türkiye'de bu söz sıkça kullanılır: 'Boyun eğme!' Bunu her zaman hatırlayacağım" diyerek mezun öğrencilere seslendi.

TKH'den Sert Tepki: "Sahte Solculuğa İzin Vermeyiz!"

Çipras'ın bu sözleri, Türkiye Komünist Hareketi'nden (TKH) hızlı bir tepki aldı. TKH, Çipras'ın sözlerine ilişkin bir açıklama yaparak, Syriza’nın sol değil, sol görünümlü liberal bir siyaset olduğunu vurguladı. Açıklamada, "Çipras’ın ağzına yakışmayan tek söz 'boyun eğme'dir" ifadelerine yer verildi.

"Avrupa Birliği Emperyalizmine Boyun Eğenler Solcu Olamaz"

TKH'nin açıklamasında, Çipras’ın Avrupa Birliği emperyalizmine boyun eğerek Yunan emekçilerine kemer sıkma politikalarını dayattığı belirtildi. Bu nedenle Çipras’ın solcu olarak kabul edilemeyeceği ifade edilerek, "Ülkemizde solculuk taslamasına izin vermeyiz" denildi.

"Koç Üniversitesi'nde Solculuk Yapmak Manidardır"

Çipras'ın Koç Üniversitesi'ndeki mezuniyet töreninde solculuk yapmasının da dikkat çekici olduğu belirtilen açıklamada, bu davranışın Syriza liderine yakıştığı ifade edildi. Açıklamada, "Çipras’tan kimlerin ne murat ettiği ise işin başka boyutu" denildi. Syriza ve Çipras gerçeğinin, Türkiye’de parlatılmak istenen benzer figürlerin gerçek yüzünü göstermesi açısından önemli olduğu vurgulandı.

Syriza ve Çipras Gerçeği

TKH, Syriza’nın sol değil, sol görünümlü liberal bir siyaset olduğunu ve Yunan emekçilerine ihanet ettiğini belirtti. Ayrıca, Syriza’nın Yunan emekçilerinin en büyük hayal kırıklığı olduğunu ifade ederek, Türkiye emekçilerinin de benzer bir şekilde kandırılmaması için uyarıda bulundu: "Sol görünümlü düzen siyasetinin yalanlarına boyun eğmeyin!"

Editör: Utku Çelik