Yunanistan’da geçen yıl 57 kişinin öldüğü tren kazasının yıl dönümünde işçiler, hükümetin ihmaline ve hayat pahalılığına karşı genel greve gitti. Ülke genelinde ulaşım durdu, binlerce kişi sokaklara döküldü.

Yunanistan’da 28 Şubat 2023’te Atina ile Selanik arasında sefer yapan bir yolcu treni, Tempi bölgesinde yük treniyle çarpışmış ve 57 kişi hayatını kaybetmişti. Kazanın sorumlularının yargılanmasını isteyen işçiler, kazanın birinci yıl dönümünde ülke çapında genel grev ilan etti. Grev, ulaşım, sağlık, eğitim ve kamu hizmetlerini etkiledi.

İşçiler, “Bu suç unutulmayacak” dedi

Grevin öncülüğünü yapan Yunanistan’ın en büyük kamu sektörü sendikası ADEDY, yaklaşık yarım milyon işçiyi temsil ediyor. Sendika, kazanın birinci yıl dönümünde “Bu suç unutulmayacak. Onların kârları bizim hayatlarımız” sloganıyla hükümeti protesto etti. İşçiler, başkent Atina’nın yanı sıra Larissa, Patras ve Selanik gibi büyük kentlerde de gösteriler düzenledi. Atina’da işçiler, Çalışma Bakanlığı binasına pankartlar astı. Grev nedeniyle trenler, feribotlar, taksiler ve metrolar çalışmadı.

Mersin'de iş cinayeti! Fevzi Yıldız kepçe altında yaşamını yitirdi... Mersin'de iş cinayeti! Fevzi Yıldız kepçe altında yaşamını yitirdi...

İşçiler, ayrıca artan hayat pahalılığı ve düşük ücretlere de tepki gösterdi. Kamu sektöründe çalıştıkları on dört yılın ardından ilk kez yapılan maaş artışlarının yetersiz olduğunu belirten işçiler, yüzde 10’luk bir artış ve daha fazla işe alım talep etti. Başbakan Kiryakos Miçotakis’in muhafazakâr hükümeti, göreve geldiği 2019’dan bu yana asgari ücreti yüzde 20 artırarak 780 avroya çıkardı ve 2027 yılına kadar bu rakamı daha da artırarak 950 avroya çıkaracağının sözünü verdi. Ancak Yunanistan’da aylık maaşlar hâlâ Avrupa Birliği (AB) ortalamasının gerisinde kalıyor.

Kazada yaşamını yitirenlerin aileleri adalet istiyor

Kazada yaşamını yitirenlerin aileleri ve yüzlerce kişi, kazanın gerçekleştiği Tempi kentinde anma töreni düzenledi. Aileler, yaşamını yitiren yakınları için adalet istedi. Kazada hayatını kaybedenlerin çoğu üniversite öğrencileriydi.

Başbakan Miçotakis, kazanın birinci yıldönümüne ilişkin açıklamasında “sorumluların hesap vereceğine dair inancını” dile getirdi. “Hükümet olarak kazadaki kolektif başarısızlığı kabul etmeliyiz” diyen Miçotakis, “trajediden sorumlu olanların cezasını çekeceğini” kaydetti. Kazadan saatler sonra sorumlu olarak bir istasyon şefi tutuklanmıştı. Kazaya ilişkin soruşturma milletvekillerinden oluşan bir komisyon tarafından devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ