Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tüketici fiyatlarındaki değişimler Kasım ayında gözle görülür bir artışla devam etti. İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, bir önceki aya göre tüketici fiyatlarında yüzde 4,42'lik bir artış kaydedildi. Bu rakam, Ekim ayındaki artışın neredeyse iki katı anlamına geliyor. Yıllık bazda ise enflasyon yüzde 81,99 seviyesine yükseldi ki, bu da ciddi bir artışı temsil ediyor.

Tüketici Fiyatlarında Ana Gruplardaki Değişimler

İstatistik Kurumu'nun belirttiği verilere göre, tüketici fiyatlarındaki artış, ana harcama grupları bazında farklılık gösterdi. En yüksek artış yüzde 13,03 ile Haberleşme ana grubunda yaşandı. Bu artışın yanı sıra Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda yüzde 11,87, Giyim ve Ayakkabı ana grubunda yüzde 10,43 artış görüldü.

Et ürünlerinde KDV kaldırılsın talebi! Et ürünlerinde KDV kaldırılsın talebi!

En Fazla ve Azalan Fiyatlar

Verilere göre, endekste yer alan maddeler arasında ortalama fiyatlarda 41 maddenin düşüş yaşandı. En dikkat çeken üç artış ise yüzde 61,25 ile Kontakt Lens Numaralı, yüzde 55,48 ile Kamera Dijital ve yüzde 50,79 ile Kanepe ve Çekyat (Çift Kişilik) oldu. En yüksek fiyat düşüşü yaşanan ürünler ise yüzde 44,04 ile Patlıcan, yüzde 39,51 ile Kabak ve yüzde 38,36 ile Taze Fasulye olarak kaydedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ