Sosyal medyada dikkat çeken bir paylaşım, kitaplarını uzun süre havalandırmayan kullanıcıların başına gelebilecekleri gözler önüne serdi. X kullanıcısı, evinde uzun süredir temizlemediği kitaplarının fotoğrafını paylaşarak dikkatleri üzerine çekti. Kitapların kenarlarında birikmiş kilden yapılmış yuvaların bulunduğu görüldü.

Kullanıcılar Şaşkın: "Başınıza Geldi mi?"

X kullanıcısının paylaşımı, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Kullanıcı, "Evimde kitapları havalandırmayı, temizlemeyi adet edinmem gerekiyormuş. Hayatımda ilk kez böyle bir şey gördüm. Gitti çok nadir bulunan Che Guevara biyografisi. Başınıza geldi mi böyle bir şey?" ifadeleriyle takipçilerinden yorumlar aldı. Paylaşım, kitapların uzun süreli saklanması veya nadiren kullanılması durumunda oluşabilecek olumsuz sonuçları gözler önüne serdi.

Ödemiş'teki maden ocağında korkutan kaza! Ödemiş'teki maden ocağında korkutan kaza!

Benzer Durumu Yaşayanlar Paylaştı

X kullanıcısının fotoğraf paylaşımının ardından birçok kişi benzer durumlarla karşılaştığını belirterek kendi deneyimlerini paylaşmaya başladı. Sosyal medya platformları, kullanıcıların kitaplarının kenarlarında veya raflarında böcek yuvalarının oluştuğunu gösteren yeni paylaşımlarla dolup taştı.

Yaban Arıları Kitaplarına Yuvak Yapıyor

Özellikle siyah ve sarı renkli Sceliphron caementarium adlı yaban arısı türü, çenesi ve ön ayaklarıyla topladığı çamuru boru şeklinde kitapların, pencere kenarlarının veya diğer kuru alanların yakınına bırakıyor. Bu boruların içine bir yumurta bırakan arılar, yumurtadan çıkan larvanın beslenmesi için bir örümcek de koyuyorlar ve ardından borunun iki ucunu çamurla kapatıyorlar. Bu durum, kitap koleksiyoncuları ve kitapları uzun süre saklayanları dikkatli olmaya teşvik ediyor.

Kaynak: haber merkezi