Kış lastiği uygulaması yine Türkiye genelinde 1 Aralık'ta başlayacak ancak İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre sadece İstanbul'da 25 Kasım'da başlayacak.

Şu an 2568 TL ama yılbaşında zamlanacak

Kurala uymayan araçların sürücülerine 2 bin 568 TL ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı kapsamında 1 Ocak 2024 itibarıyla yeniden güncellenecek. 

İzmir'de 'Kariyerimiz' iş kapılarını aralıyor İzmir'de 'Kariyerimiz' iş kapılarını aralıyor

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılmaktadır. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor. Lastiklerin mevsime uygun olması gerekmektedir. Kış lastikleri karlı ve buzlu havalarda fren mesafesini yüzde 30 oranında kısaltmakta ve kazaların önlenmesinde yüksek fayda sağlamaktadır.

Kaynak: haber merkezi