Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Karabük’te gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özellikle İstanbul’da ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan ve 17 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur’u ABD’ye kaçıran Eylem Tok’un Türkiye’ye iadesi konusunda açıklamalarda bulundu.

İstanbul Havalimanı dünyada 7'nci, Avrupa'da birinci İstanbul Havalimanı dünyada 7'nci, Avrupa'da birinci

ABD’deki Yargılama Süreci Başladı

Bakan Tunç, ABD’de yargılama sürecinin başladığını ve anne ile oğlunun tutukluluk hallerinin devam ettiğini hatırlattı. Adalet Bakanlığı olarak ABD’deki adli makamlarla sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Tunç, gerekli belgeleri çevirileri yaparak gönderdiklerini ve her duruşma sonrasında ihtiyaç olabilecek açıklamaları yazılı olarak ilettiklerini ifade etti.

Yargıdan Kaçış Olmamalı

Bakan Tunç, “İade edileceklerini umuyoruz çünkü burada yargılanmalarını istiyoruz. Bir kişinin ölümüne ve diğer kişilerin yaralanmasına neden olduktan sonra Türk yargısından kaçmak olmaz. Dolayısıyla biz hemen kırmızı bülten kararlarımızı çıkardık ve iade taleplerimizi gönderdik. Bu kapsamda yakalama ve tutuklama işlemleri gerçekleşti. Tutuklama devam ediyor ve sonrasında da iade yargılaması sonrasında Türkiye’ye gönderileceğini umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kiralarda Yüzde 25 Artış Sınırı

Bakan Tunç’a kiralarda yüzde 25 artış sınırının kaldırılmasının ardından yeni bir düzenleme olup olmayacağı soruldu. Tunç, Meclis’te 1 Temmuz itibarıyla bu konuda herhangi bir çalışmanın olmadığını belirtti. Düzenlemenin 2022 ve 2023 yıllarında birer yıl süreyle uzatıldığını hatırlatan Tunç, enflasyonu düşürme hedefi doğrultusunda ekonomi yönetiminin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Borçlar Kanunu’nun ilgili maddesinin kira miktarının nasıl artırılacağına yönelik düzenlemeleri içerdiğini belirten Tunç, Meclis’in bu konuda henüz bir düzenleme yapmadığını vurguladı.

Editör: Kazim Bozkurt