9 EYLÜL- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultay öncesi partisinin son grup toplantısında konuşuyor. Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüye çıktığında siyasetçi ve bilim insanı Erdal İnönü'nün hayata veda edişinin 16. yıl dönümünü anarak başladı. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

 • Bugün Erdal İnönü'nün ölüm yıldönümü. Kendisi hem bir bilim insanı hem de bir siyasetçiydi. Onu rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Cumhuriyet'in 2. yüzyılının ilk günlerinde bir arada olmak, dayanışma göstermek, sıcak mesajlar vermek, en çok Cumhuriyet Halk Partisi'ne yakışır. Cumhuriyet kutlamalarında 10 milyon vatandaşa ulaştık. Bunu gerçekleştiren belediye başkanlarına teşekkür ederim. Bu heyecanı millete yaşattıkları için. Kutlamalarımız yıl boyunca devam edecek.

 • Anıtkabir'e yürüdük ve bütün insanlarımız oradaydı. 1 milyon 182 bin vatandaş, Anıtkabir'i ziyaret etti. Artık öyle bir noktadayız ki hiçbir güç, Cumhuriyet'i ve demokrasiyi engelleyemez. Gazi Mustafa Kemal, 1923'te İzmir İktisat Kongresi'nde şunu söyledi: "Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılamazsa gerçek zafer elde edilemez." Milli Kurtuluş Savaşı sonrası kimseye yalvarıp yakarmamak için önce ekonomiyi güçlendirdiler. Yoklukla mücadele ettiler.

 • Nasıl bir Cumhuriyet? Fikri, vicdanı, irfanı özgür nesiller ister Cumhuriyet. 100 yıllık bir Cumhuriyeti, 22 yıla sığdırmak ne kadar doğrudur? 1927 yılında uçak fabrikasını kuran Türkiye'yi nasıl görmezsiniz? Toprak Mahsulleri Ofisi'ni, TARİŞ'i nasıl görmezsiniz? Bugün devleti yöneten en tepedeki kişi kendi dönemini anlattı.

"BUNLAR TÜRK LİRASI'NI YERDE SÜRÜKLEDİ"

 • Osmanlı'nın borcunu son kuruşuna kadar, yoksullukla mücadele ederken Türkiye Cumhuriyeti ödedi. Onlar büyüme ve kalkınma için kimseye el açmadılar. Bunlar ise kapı kapı dolaşıp kimden 3-5 kuruş alabiliriz diye çabalıyorlar. Yalvarılır mı, yakarılır mı? Cumhuriyeti kuranlar yolsuzluklarla mücadele ettiler. Bunlar ise yolsuzlukla mücadele etmemeleri için yasa çıkardılar.

  CHP lideri Özgür Özel, Almanya'da SPD kongresine katıldı CHP lideri Özgür Özel, Almanya'da SPD kongresine katıldı
 • Onlar liyakata önem verdiler. Onlarla bunlar mukayese edilmez, siyahla beyaz gibidir. Onlar kimseye boyun eğmediler. Onlar asla mal varlıklarıyla tehdit edilmediler. Aradaki farka bakar mısınız? Onlar milli kurtuluş savaşını buradan, Gazi Meclis'ten yönettiler. Geldiğimiz hale bakın şimdi burası sarayın noteri gibi çalışıyorlar. Onlar Türkiye'yi sığınmacı deposu haline getirmediler. Bunlar ise egemen güçlerle anlaşarak Türkiye'yi göçmen deposu haline getirdiler. Nasıl bir cumhuriyet? Demokrasisi gelişmiş bir cumhuriyet.

 • Onlar her kuruşun hesabını millete veriyorlardı. Bunlar ise lüks ve şatafat içindeler. Sayıştay tamamen işlevsiz bırakıldı. Bunlar Türk Lirası'nı yerlerde sürükledi. Öyle bir noktaya getirdiler ki Türkiye'yi, yabancı para ile borçlanan düzeni inşa ettiler. Türk Lirası, itibar kaybeden bir para. Onlar devlette liyakatli kadroları istihdam ettiler ve adalete gölge düşürmediler. Burada ise bırakın devlette liyakati, savcının yazısına bakarsanız yargıda çetelerin oluştuğunu görürsünüz.

CAN ATALAY'IN TAHLİYE EDİLMEMESİNE TEPKİ

 • Başkomutan geçinen adam Türkiye'yi sığınmacı deposu yaptı. Herkesin yasalara uyduğu bir cumhuriyet. Yasaların uygulandığı bir cumhuriyet. Yargıtay, talimatla karar aldı. Can Atalay niye içeride, hangi gerekçeyle? AYM'nin emsal kararları olmasına rağmen talimatla karar aldı. Evet, bizim vekilimiz değil, ama CHP haksızlık olduğunda onun yanındadır. Daha önce alınmış kararlar var. Bir parlamento düşünün, kendi vekiline sahip çıkmaktan acze düşmüş. Bir Meclis başkanı düşünün, acze düşmüş. İnsan Hakları Komisyonu üyesinin hapishanede ne işi var? İnsan haklarına saygılı bir cumhuriyet istiyoruz. Yasamanın, yargının görevlerini yerine getirdiği bir cumhuriyet.

T24'ÜN ERİŞİME ENGELLENMESİ

 • Akşam, T24'e girmeye çalıştım. Türkiye'de herkesin saygı duyduğu bir internet sitesi. Bir türlü açılmıyor. Öğrendik ki bir haber dolayısıyla bütün siteye erişim engeli uygulanmış. Bir akıl tutulması. Bir kişi, hakaretler yaparak yaptığını savunuyor. Cumhuriyet, ama nasıl bir cumhuriyet diye bu yüzden dedim. Demokrasisi gelişmiş bir cumhuriyet. Yargı bağımsızlığının olduğu bir Cumhuriyet. Düşünceyi ifade özgürlüğünün olduğu bir Cumhuriyet. Üniversitelerin bağımsız bilgi ürettiği bir Cumhuriyet...

'CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR'

 • Cumhuriyet, aynı zamanda kimsesizlerin kimsesidir. Halkın iradesini yok sayan bir rejime demokrasi denemez. Herkesin karnının doyduğu bir cumhuriyet. Yasaların uygulandığı bir cumhuriyet. Yargıtay'ın talimatla karar aldığını gördük. Can Atalay niye hapiste, hangi gerekçeyle? AYM'nin örnek kararları olmasına rağmen talimatla karar aldılar. Evet, bizim milletvekilimiz değil, ama CHP haksızlığa karşıdır. Önceden alınmış kararlar var. Bir parlamento düşünün ki kendi milletvekilini korumaktan acze düşmüş. Bir Meclis başkanı düşünün, acze düşmüş. İnsan Hakları Komisyonu üyesinin hapiste ne işi var? İnsan haklarına saygılı bir Cumhuriyet istiyoruz. Yasama ve yargının görevlerini yerine getirdiği bir Cumhuriyet.

 • Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. Halkın iradesini yok sayan bir rejime demokrasi denemez. Herkesin karnının doyduğu bir Cumhuriyet. Her insanın hakkı ve hukuku korunduğu bir Cumhuriyet. Yoksulların afişe edilmediği bir Cumhuriyet. Kimseye elektrik ve suyunun kesilmediği bir Cumhuriyet. Takip edilen ekonomik politika, ciddi yoksulluğa yol açmıştır.

Kaynak: HABER MERKEZİ