Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde anlaştıkları protokol metni kamuoyuyla paylaşıldı. Protokolde, kapsam, amaç ve temel ilkeler başlıkları altında 7 maddelik bir anlaşma yer aldı.

CHP'de kongre süreci başlıyor CHP'de kongre süreci başlıyor

ANAYASANIN İLK 4 MADDESİNE VURGU

Protokolde, Anayasa’nın ilk 4 maddesi ve Türk vatandaşlığı tanımının korunacağı vurgulandı. Ayrıca, 1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devlet yapısından taviz verilmeyeceği ifade edildi.

SIĞINMACILAR GERİ GÖNDERİLECEK

Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacıların en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderileceği kaydedildi.

TERÖRLE MÜZAKERE DEĞİL MÜCADELE

FETÖ, PKK, IŞİD gibi terör örgütleriyle etkin ve kararlı mücadele edileceği belirtildi. Terörle müzakere değil mücadele edileceği vurgulanan protokolde, Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyeceği de ifade edildi.

LİYAKAT VE ŞEFFAFLIK ESAS ALINACAK

Protokolde, devletin bütün birimlerinde görevlendirmelerde sadakat değil liyakatin esas alınacağı bildirildi. Ayrıca, devletin vatandaşına karşı şeffaf olması ve açık davranması konularında tam mutabakata varıldığı da kaydedildi.

ZAFER PARTİSİ’NDEN KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK

Özdağ ve Kılıçdaroğlu, protokolü imzaladıktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, görüşmenin verimli ve güzel geçtiğini söyledi. Özdağ ise Zafer Partisi olarak ikinci turda Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.