Sinan Oğan: 2028'de Cumhurbaşkanı adayıyım Sinan Oğan: 2028'de Cumhurbaşkanı adayıyım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da öldürülen akademisyen ve Ülkü Ocakları Eski Başkanı Sinan Ateş hakkında konuşurken, cinayetin aydınlatılması için polis ve savcılara çağrıda bulunarak, “Bu bizim için namus meselesidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ateş’in katillerinin korunduğunu ve delillerin karartıldığını iddia etti. “Saray sessizliğini korumaya devam ediyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Olayı örtmeye çalışacaklar” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in adalet talebini dile getirerek, “Ankara’nın ortasında eşim katledildi diyor. Çocuklarım babasız kaldı diyor. Hangi gerekçeyle katledildi? Ülkücünün çok sevdiği bir insan, akademisyen. Yetenekli bir kişi, siz yeteneği yok ediyorsunuz” dedi.

Kılıçdaroğlu, ayrıca “Beşli Çete” olarak nitelendirdiği iktidar çevrelerinin kendisinden korktuklarını ve devletin bazı kurumlarını ele geçirdiklerini söyledi. “Kaçırılan paraların nerede olduğunun tamamını biliyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Ama ben bu milletin sağ duyusuna güveniyorum. Bir de devleti yöneten temiz bir adam gelsin” diye konuştu.

Devlet yönetmeyi bilmiyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremde yaşanan ihmalleri eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Devlet yönetmeyi bilmiyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu, depremin olacağının ve yıkılacak binaların raporlarda belirtildiğini ancak siyasi otoritenin bunları dikkate almadığını söyledi. “1999 depremin sonrasında TSK’da afet taburu oluşturuldu. Talimat vermiyorsunuz. İnsanlar donarak öldü” diyen Kılıçdaroğlu, “Tüm bunların sorumlusu devleti yönetenler değil mi?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, AFAD ve Kızılay’ın işlevsizleştirildiğini ve rant alanına dönüştürüldüğünü iddia etti. “Yüzyılın felaketi diyorsun, yüz yılın katliamı çıktı ortaya” diyen Kılıçdaroğlu, valilerin elinin kolunun bağlı olduğunu belirtti.

Muharrem İnce'ye ziyaret

Kılıçdaroğlu, ayrıca siyasi partilerle ilişkilerine değindi. Her partinin genel başkanına saygı duyduğunu ancak hakarete karşı olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, siyasi partileri ziyaret etmeye devam edeceğini ve Memleket Partisi’ni de ziyaret edeceğini açıkladı.