Teklifin maddeleri üzerinde söz alan Saadet Partisi Ankara Milletvekili Mustafa Nedim Yamalı, devletlerin borç alabileceğini ancak Türkiye'de alınan borçların vadesi gelmiş borçların ve vadesi gelmiş faizlerin finansmanı için kullanıldığını savundu. Yamalı, "Borçlanma, adeta vergi gelirlerinin yerini tutan finansal kaynak gibi düşünülmeye başlamıştır. Bu, kötü bir finansal tercihtir" dedi.

"Bu bütçe bir borç ve faiz bütçesidir" diyen CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç ise Türkiye'nin borcunun her geçen gün arttığını belirtti. Kasım 2023 itibarıyla Hazine'nin toplam borcunun 6.4 trilyon olduğunu anlatan Meriç, bireysel krediler ve kredi kartları dolayısıyla vatandaşın bankalara olan toplam borcunun da 2.6 trilyon liraya yükseldiğini kaydetti.

"25 aileden biri icralık oldu"

Vatandaşın zamanında ödeyememesi dolayısıyla icra takibi başlatılan borç tutarının 43.7 milyar liraya ulaştığını söyleyen Meriç, 1 milyon 90 bin kişiye banka borcu nedeniyle icra takibine başlandığını ileri sürdü. Meriç, "Türkiye'de 25 milyon aile var. Bu, ülkemizde her 25 aileden biri bu yıl icralık oldu demektir" diye konuştu.

AKP Bursa Milletvekili Şebnem Bursalı, terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurgulayarak, "Dostlarımız müsterih olsun, düşmanlarımızın yüreği korku dolsun. Bu vesileyle terörü, teröristi, her tür terör örgütleri ile bunlara destek veren kişi ve kuruluşları lanetliyorum" ifadelerini kullandı.

2024 yılı bütçesiyle gençlerin daha aydınlık yarınlara ulaşmasını sağlayacaklarını anlatan Bursalı, güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum hedefine daha da yaklaşacaklarını; ülkenin birliğine beraberliğine, kardeşliğine uzanan ellere cevap vermeye ve gerekirse de o elleri kırmaya devam edeceklerini söyledi.

"Devletin kurumları çöktü"

Bakan Güler, Boşnak mevkidaşı ile bir araya geldi Bakan Güler, Boşnak mevkidaşı ile bir araya geldi

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, iktidarın politikalarını eleştirerek başta hukuk olmak üzere devletin tüm kurumlarının çöktüğünü söyledi. Karakaş, milletin enflasyon canavarı karşısında açlık içinde kaldığını ve Türkiye'de tam bir ekonomik afetin yaşandığını ileri sürdü. Karakaş, "Devletin tüm kurumlarının çivisi çıkmış durumda" dedi.

Özelleştirmeleri de eleştiren Karakaş, hükümetin cumhuriyetin tüm kazanımlarını satarak iktidarın keyfini sürdürdüğünü kaydetti.

MHP Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, Türkiye'nin daha önce bir çok badireyi atlattığını, aynı şekilde ekonomi başta olmak üzere yaşanan diğer sorunları da aşacağına inandığını kaydetti. Ulaşım sektöründe çalışan şoförlerin sorunlarını anlatan Konal, salgın sürecinde birçok şoförün kontak kapatmak zorunda kaldığını söyledi. Bu dönemde şoförlerin en çok etkilenen meslek gruplarından birisi olduğunu dile getiren Konal, yapılan araştırmalara göre gelecek dönemde şoför krizinin yaşanacağını ve bu nedenle etkili ve kapsamlı politikalarının geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Şahin, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına değinerek şunları kaydetti:

"Gazze'de soykırım ve katliam yapılıyor. Birileri bu katliamı yapan İsrail'i ve destekçilerini bıraktı, katliama ve soykırıma en yüksek seviyede ve her alanda karşı çıkan Sayın Erdoğan'a karşı bir kampanya başlattı. Birleşmiş Milletler kürsüsü dâhil olmak üzere her alanda Filistin davasına sahip çıkan Recep Tayyip Erdoğan, nedense birileri tarafından hedefe konuldu. Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin konusundaki yaptıklarından ve tavırlarından Gazzeliler memnun, Hamas memnun, Filistinliler memnun, dünya Müslümanları memnun, mazlumlar memnun, vicdanı olanlar memnun, Türk milleti memnun ama gel gelelim İsrail memnun değil, destekçileri memnun değil, bu kampanyanın içinde yer alanlar memnun değil."

Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonrası katile "katil" dediği için birilerinin oyununu bozduğunu, birilerinin sözde Filistin tavırlarını ifşa ettiğini ileri sürdü.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, hükümetin vatandaşların acılarını kullanarak iktidar olduğunu belirtti. İktidarın her türlü hukuksuzluğu yaptığını söyleyen Baş, "Halk direnmeye devam ettikçe ayaklarınız titredi, çok korktunuz ama şimdi görüyorum ki sadece yüzde 2.5 oy fazla aldınız diye Kaf Dağı'nın tepesinde sanıyorsunuz" dedi.

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin maddeleri üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından birleşimi yarın saat 12.00'de toplanmak üzere kapattı.

2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin tümü üzerindeki siyasi parti grupları ve hükümet adına son konuşmalar ve oylamalar yarın yapılacak.

Kaynak: AA