Joshua Cheruiyot Kirui, oksijen desteği olmadan Everest Dağı'nın zirvesine ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti. Kirui, 40 yaşındaydı ve Nepalli rehberiyle birlikte 8 bin 849 metrelik zirvenin yaklaşık 48 metre altında bir yarığa düştü.

Cesedi Almak Riskli Olacak

Kirui'nin ailesi, cesedinin bu kadar yüksek bir yerden alınmasının kurtarma ekibi için çok riskli olacağını belirtti. Dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest, deneyimli dağcılar için bile son derece zor ve riskli kabul ediliyor.

Fransız pop ikonu Françoise Hardy yaşamını yitirdi Fransız pop ikonu Françoise Hardy yaşamını yitirdi

İlk Afrikalı Olma Çabası

Kirui, Nepalli dağcı Nawang Sherpa ile birlikte Everest'e ekstra oksijen kullanmadan tırmanan ilk Afrikalı olmaya çalışıyordu. Aile, cesedinin alınmasının tehlikeli olacağını ve herhangi bir hayatın tehlikeye atılmasını istemediklerini açıkladı.

Ailenin Açıklaması

Aile tarafından yapılan açıklamada, "Cesedinin bu kadar yüksekten çıkarılması kurtarma ekibi için riskli olabilir, aile herhangi bir hayatın tehlikeye atılmasını istemiyor. Ulaşmaya çalıştığı zirveye en yakın yerde kalmak onun ruhunun da huzur bulmasını sağlayacak. Cheruiyot, dağlara karşı derin bir sevgi besliyordu ve karşılığında onlar da onu sevdi. Biz onun en mutlu olduğu yerde dinlendiğini bilmekle teselli buluyoruz" denildi.

Editör: Kazim Bozkurt