Türkiye'de deprem gerçeğiyle yaşayanlar için kentsel dönüşüm kapsamında yapılan düzenlemelerle, depreme dayanıklılık oranı düşük veya eski binaların yenilenmesi için 48 ay vadeli destek paketi açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, müteahhitlere teşvik sağlanarak konut yapım kredisinde 120 ay vadeli yüzde 0,79 faizle 1 milyon 250 bin TL kredi verileceği duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise özel bankalarla görüşerek kentsel dönüşüm kredi paketi için çalışmalarını sürdürüyor. Peki, Kentsel dönüşüm kredisi başvuru şartları neler, nasıl alınır?Kentsel dönüşüm destek kredisi nasıl alınır? Yeni limit ne kadar?

Kentsel dönüşüm kapsamında, maliklere sunulan finansman paketinde kredi limiti 600 binden 1 milyon 250 bin TL'ye yükseltildi. Destek paketiyle birlikte, konut üreticileri ve yüklenicileri de teşvik edilerek kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması amaçlanıyor.

Kentsel dönüşüm kredisi almak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartlar arasında, kredi kullanılacak binanın kentsel dönüşüm kapsamında olması, tapu kaydının maliklerin üzerine olması, kredi ödemelerinin düzenli olarak yapılması ve kredi notunun uygun olması yer alıyor. Kredi almak için başvurular, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yapılabiliyor.

Kentsel dönüşüm kredisi, depreme karşı dayanıklı, modern ve güvenli binaların inşa edilmesi için önemli bir fırsat sunuyor. Bu krediden yararlanarak, eski ve riskli binaların yenilenmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması ve çevrenin korunması hedefleniyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEK KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye genelinde depreme dayanıksız veya eski yapıların yenilenmesi amacıyla kentsel dönüşüm destek paketini duyurdu. Bu açıklama ile birlikte müteahhitlere teşvik sağlandı. Konut ya da işyeri yapım kredileri, konut edinme kredileri, işyeri edinme kredileri gibi başvuru yapılabilecek çeşitlerde farklı limitli krediler sunulacak. Toplamda 48 ay vadeli ve ödemeleri 12 ay ertelenen finansman sağlandı. Güçlendirme kredilerinde faiz yüzde 0,99 ve devlet katkısı yüzde 0,50 olacak. İlk konut için konut yapım kredisinde faiz yüzde 0,79 ve devlet katkısı yüzde 0,70 olacak. Daha sonraki konutlar için yüzde 0,89 faiz ve yüzde 0,60 devlet katkısı destek sağlanacak. Konut edindirme kredileri için faiz yüzde 0,79 ve devlet katkısı yüzde 0,79. Ayrıca, işyeri yapım kredisinde faiz yüzde 1,09 ve devlet katkısı yüzde 0,40, işyeri edinme kredisinde ise hak sahibinin ödeyeceği faiz yüzde 1,09 ve devlet katkısı yüzde 0,40 olacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEK KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?
 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kentsel dönüşümü hızlandırmak ve doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile eşgüdüm içerisinde çalıştıklarını sosyal medya hesabından açıkladı. Yeni destek paketleri devreye alındı ve bu paketler kapsamında kişi başı 1.250.000 TL’ye kadar finansman imkanı sunulacak. Ayrıca finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmı da karşılanacak. Bakan Nebati, paketin vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmeleri için önemli bir kolaylık olduğunu belirtti.

Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimini sağlayacaklarını söyleyen Bakan Nebati, kefalet oranlarını azami düzeyde kullanacaklarını açıkladı. Bu finansman paketi ile 12 ay ödemesiz dönem imkânı dâhil toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman imkanı sunulacak. Bu doğrultuda 50 milyar TL kefalet limiti kullanıma açılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kentsel dönüşümde yeni bir döneme girildiğini belirtti. Kredide limiti 600 binden 1 milyon 250 bine çıkardıklarını söyleyen Bakan Kurum, 0.79 faizle, 10 yıl vadeyle, 1 milyon 250 bin TL kredi imkânı sunulacağını ifade etti. Bakan Kurum ayrıca, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimlerinin sağlandığı desteği de duyurdu. Bu desteğe göre, kentsel dönüşüm yapacak müteahhitlere 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, 250 milyon TL’ye kadar kredi imkânı sağlanacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEK PAKETİ (KREDİSİ) DUYURULDU! 
 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm teşvik etmek için yeni bir destek paketi ve kredi duyuruldu. Bu paket sayesinde Türkiye genelinde kentsel dönüşüm faaliyetlerine destek sağlanacak ve vatandaşlara büyük avantajlar sunulacak. Duyuruda, 1 milyon 250 bin TL'ye kadar, 12 ay ödemesiz ve 48 ay vadeli kredi verileceği belirtildi.

Dünya Bankası Başkanlığı için tek aday Dünya Bankası Başkanlığı için tek aday

Kentsel dönüşüm destek paketi kapsamında, güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi verilecek. Güçlendirme kredisi limiti 320 bin TL, konut yapım kredisi limiti 1 milyon 250 bin TL, konut edinme kredisi limiti 1 milyon 250 bin TL, işyeri yapım kredisi limiti 800 bin TL ve işyeri edinme kredisi limiti 350 bin TL olarak belirlendi. Krediler için yüzde 1,49 faiz/kar payı uygulanacak ve farklı oranlarda destek sağlanacak.

Güçlendirme kredisinde, hak sahibi için faiz oranı yüzde 0,99 ve devlet katkısı oranı yüzde 0,50 olacak. Konut yapım kredisinde ise, ilk konut için hak sahibi yüzde 0,79 faiz ödeyecek ve devlet katkısı yüzde 0,70 olacak. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon TL'ye kadar yüzde 0,89 faiz oranı uygulanacak ve devlet katkısı yüzde 0,60 olacak. Konut edindirme kredisinde, hak sahibi için faiz oranı yüzde 0,79 ve devlet katkısı oranı yüzde 0,79 olacak. İşyeri yapım kredisinde, hak sahibi için faiz oranı yüzde 1,09 ve devlet katkısı oranı yüzde 0,40 olacak. İşyeri edinme kredisinde ise, hak sahibi yüzde 1,09 faiz ödeyecek ve yüzde 0,40'lık kısım devlet tarafından karşılanacak.

Bu yeni kentsel dönüşüm destek paketi sayesinde vatandaşlar, uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile kentsel dönüşüm faaliyetlerini gerçekleştirebileceklerdir. Kentsel dönüşüm kredisi başvuruları, ilgili bankalar aracılığıyla yapılabilecektir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sunulan kentsel dönüşüm destek kredisi için başvuru şartları henüz belirlenmedi. Bakanlık, maliklere yönelik finansman paketi sunarak kişi başı 1.250.000 TL'ye kadar finansman imkanı sağlıyor ve finansman maliyetinin 840 baz puana kadar olan kısmını karşılıyor. Bu paketle vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeleri amaçlanıyor.

Ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemi de kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimini sağlamak için kapsama dahil edildi. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında uygulanan tazmin oranı %7'den %9'a çıkarıldı ve Bakanlık yetkisi dahilinde kefalet oranları azami düzeyde kullanılıyor. Toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL'ye kadar finansman imkanı sunulan bu destek paketi, 12 ay ödemesiz dönem imkanı da sağlıyor. Bu doğrultuda, 50 milyar TL kefalet limiti kullanıma açıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ? 


Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi kapsamında, konut edinme kredisinde hak sahiplerinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0,79, iş yeri edinme kredisinde ise yüzde 1,09 olacak.

Bakanlık, bu finansman destekleri ile kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılarak doğal afetlere daha hazırlıklı bir ülke olunmasını umuyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kentsel dönüşüm ve güvenli yapıların inşası için yeni bir destek paketi açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenen bu kredi paketiyle, maliklerin kredi limiti 600.000 TL'den 1.250.000 TL'ye yükseldi. 10 yıl vadeli ve 0,79 faiz oranlı kredi imkanı sunuluyor.

Ayrıca, müteahhitlere yönelik ilk kez teşvik verilerek, 12 ay ödemesiz ve 48 ay vadeyle 250 milyon TL'ye kadar kredi imkanı sağlanacak. Bakan Murat Kurum, bu destek paketiyle kentsel dönüşümde yeni bir döneme girildiğini belirtti.

Hazine destekli kefalet sistemi de kapsama dâhil edilerek, yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimlerinin sağlanması hedefleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, özel bankalarla da görüşme yapacaklarını ve kentsel dönüşüm kredi paketini hızlandırmayı planladıklarını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı işbirliğiyle yeni bir kentsel dönüşüm kredi paketi açıklandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Güvenli yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda uygun finansman imkânlarını sağlamaya devam ediyoruz. Kentsel dönüşümü hızlandırmak ve muhtemel doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak için düzenlediğimiz kentsel dönüşüm programı kapsamında yeni bir destek paketi daha açıklıyoruz" denildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın desteğiyle uygun finansman imkanları sağlanarak kentsel dönüşümü hızlandırmak ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak amacıyla yeni bir destek paketi açıklandı. Bu paket kapsamında müteahhitlere ilk kez teşvik verilecek ve 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, 250 milyona kadar kredi imkanı tanınacak. Konut ve işyeri edinme kredisi faiz oranları ise yüzde 0,79 ve yüzde 1,09 olarak belirlendi.

Bakan Murat Kurum, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla işbirliği yaparak kredide limiti 600 binden 1 milyon 250 bine çıkardık ve 0,79 faizle, 10 yıl vadeyle, 1 milyon 250 bin lira kredi imkanı tanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişiminin sağlandığı destek paketi de duyuruldu. Buna göre, müteahhitlere de ilk kez teşvik verilecek ve 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, 250 milyona kadar kredi imkanı sağlanacak.

Yeni kentsel dönüşüm kredi paketi, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hayata geçirildi. Kentsel dönüşümün hızlandırılması ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla, maliklere yönelik kredi limiti 600 bin TL'den 1 milyon 250 bin TL'ye çıkarıldı. Ayrıca, müteahhitlere de ilk kez teşvik verildi ve 12 ay ödemesiz 48 ay vadeyle 250 milyon TL'ye kadar kredi imkanı sağlanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu yeni kentsel dönüşüm kredi paketinin kentsel dönüşümde yeni bir döneme girildiğini gösterdiğini belirtti. Bakan Kurum, "Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yaptığımız çalışmalar sonucunda kredide limiti 600 binden 1 milyon 250 bine çıkardık. 0.79 faizle, 10 yıl vadeyle, 1 milyon 250 bin lira kredi imkânı tanıyoruz" dedi. Bakan Kurum ayrıca, Hazine destekli kefalet sisteminin de kentsel dönüşüm sürecine dahil edildiğini ve yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimlerinin sağlandığı desteği de yayınladığı mesajla sosyal medya hesabından duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticilerine destek sağlayacak yeni bir paket hazırladıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada, riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli yapıların malikleri için finansman imkanı sunulacağı belirtildi. Kişi başı 1 milyon 250 bin TL'ye kadar finansman imkanı sunulacak ve finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmı karşılanacak.

Ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemi de kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimini sağlayacak şekilde düzenlenecek. Bu yeni paket kapsamında uygulanan tazmin oranı %7'den %9'a çıkarılacak ve mevzuatta Bakanlığa verilen kefalet oranları azami düzeyde kullanılacak. 250 milyon TL'ye kadar finansman imkanı sunulacak ve 12 ay ödemesiz dönem imkanı da sunulacak. Toplam 48 ay vadeyle sunulan bu finansman destekleri kentsel dönüşüm sürecini hızlandırarak doğal afetlere daha hazırlıklı hale gelmeyi amaçlıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bu yeni destek paketi ile vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için önemli bir kolaylık sağlanmış olacak. Bu adımın, ülke genelinde doğal afetlere karşı daha hazırlıklı hale gelinmesine de yardımcı olması umuluyor.