Demis Hassabis, Google DeepMind’ın yapay zeka araştırmalarıyla ilgili olarak günümüz yapay zekalarını evcil kedilerle karşılaştırıyor.

Üretken yapay zekada 'altyapı' endişesi Üretken yapay zekada 'altyapı' endişesi

Google’ın yapay zeka alanındaki araştırma birimi olan Google DeepMind’ın kurucu ortağı ve CEO’su Demis Hassabis, günümüz yapay zekalarının evcil kedilerle kıyaslandığında bile henüz yeterince zeki olmadığını belirtiyor. Araştırmalar hızla ilerliyor ve devasa yatırımlarla destekleniyor. Ancak insan zekasına ulaşmak için hala önemli bir yol kat etmemiz gerekiyor.

Yapay Zekaların “Zeka” Seviyesi

Zeka, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümünü içerir. Aynı zamanda soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyum yeteneklerini de içerir. Günümüz yapay zekaları ise oldukça belirli alanlarda faaliyet gösteriyor. Google DeepMind CEO’su Hassabis, mevcut yapay zeka modellerinin IQ seviyelerinin bile evcil bir kedi kadar olmadığını ifade ediyor.

Yapay Genel Zeka Hedefi

Hassabis’in çalışmaları, yapay genel zeka (AGI) hedefine yönelik. AGI, her konuda insan seviyesinde performans gösterebilecek bir yapay zeka anlamına gelir. Ancak henüz böyle bir yapay zeka inşa edilmiş değil. Hassabis, gelecekte yapay zekanın enerji, malzeme bilimi, sağlık hizmetleri, iklim ve matematik alanında büyük etkisi olacağına inanıyor.

Project Astra ve Yapay Zeka

Google DeepMind’ın üzerinde çalıştığı “Project Astra” adlı proje, yapay zeka alanında önemli bir adım olarak görülüyor. Bu projenin, ChatGPT ve hatta Google’ın kendi Gemini’si gibi bir yapay zeka üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Editör: Kazim Bozkurt