Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri, sahiplerini buldu Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri, sahiplerini buldu

Açılış programına Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Kazakistan Parlamentosu Senatörü Kayrat Tastekeyev, Parlamento Milletvekili Abzal Kuspan, Astana Yunus Emre Enstitüsü Koordinatör Vekili Dr. Almagül İsina, Millî Kütüphane Müdürü Gaziza Nurgaliyeva, Kazakistan Ulusal El Yazmaları Merkezi Müdürü Candos Boldikov, Avrasya Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencileri, Enstitü kursiyerleri ve çok sayıda Astanalı sinemasever katıldı. Türk Filmleri Haftası'nın ilk etkinliğinde yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın üstlendiği başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin Erdoğan'ın yer aldığı 'Kelebeğin Rüyası' filmi gösterildi.

'KAZAKİSTAN'DA DA TÜRK FİLMLERİ İLGİYLE TAKİP EDİLİYOR'

Astana Yunus Emre Enstitüsü Koordinatör Vekili Dr. Almagül İsina, burada yaptığı açıklamada, “Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Kazakistan'da da Türk filmleri ilgiyle takip ediliyor. Astana'daki en büyük sinema salonlarında gerçekleştirilen etkinliklerde bile salonda yer bulmak neredeyse imkânsız hâle geldi. Astana Yunus Emre Enstitüsü olarak Türk filmlerine gösterilen bu yoğun ilgiyi karşılamak amacıyla Kazakistan genelinde 'Türk Filmleri Haftası' ve 'Türk Filmleri Günü' başta olmak üzere çeşitli faaliyetler düzenliyoruz. Bu etkinliklerimizin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne özel olarak Türk tarihinin konu edildiği Türk filmlerini Kazakistan'ın çeşitli yerlerinde gösteriyoruz. Etkinlik sayesinde Türk tarihinin dönüm noktaları ve Türkiye'nin kültürel değerleri Kazakistanlı izleyicilere aktarılıyor. Etkinliğimize yoğun ilgi gösteren Kazakistanlı gençler, Türk filmleri aracılığıyla Türkiye'nin turizm potansiyelini ve Türkiye'nin kültürel zenginliklerini keşfetmenin yanı sıra Türk insanının yaşam tarzını da tanıma fırsatı buluyor" dedi. 

Türk Filmleri Haftası kapsamında, 'Kelebeğin Rüyası', '120', 'Ertuğrul 1890', 'Uzun Hikâye', 'Son Mektup' ve 'Selvi Boylum Al Yazmalım' filmleri Kazakistanlı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Türk Filmleri Haftası, 18 Kasım tarihinde gösterilecek olan Yeşilçam'ın başyapıtları arasında yer alan 'Selvi Boylum Al Yazmalım' filmiyle sona erecek. 

Kaynak: DHA