Kaçak göçmenlere sahte belge düzenleyenlere operasyon; 2 tutuklama Kaçak göçmenlere sahte belge düzenleyenlere operasyon; 2 tutuklama

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında sahipsiz sokak hayvanları için çalışmalar gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda şehirdeki birçok barınma evinde sokakta yaşayan hayvanların korunduğu ve yaşam şartlarının iyileştirildiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi tarafından sokak hayvanları için tedavi, rehabilite ve kısırlaştırma işlemleri yapıldığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi Köpek Barınma Evi’nde, sokak köpeklerinin korunması, bakımı, aşılanması ve sahiplendirilmesi gibi hizmetlerin sağlandığını kaydeden Başkan Büyükkılıç, "Köpek barınma evimiz yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşurken, barınma evine getirilen hayvanlar gerekli kontrolleri ve tedavilerinin yanı sıra bütün ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanıyor. Hayvan bakım evimiz 24 bin metrekare açık alan, 2 bin metrekare kapalı alanda kurulu olup, 600 hayvan kapasitesine sahip. Şehrimizde yaşlı, yaralı ve sahipsiz köpekler barınma evimizde gerekli kontrolleri ve tedavileri yapılmak üzere uygun bölümlere alınıyor. Köpek barınma evimize getirilen köpekler karantina süresini doldurduktan sonra gerekli aşılama işlemleri yapılarak kayıt altına alınıyor. Daha sonra uygun kafeslere yerleştiriliyor" dedi.

'MİNİK DOSTLARIMIZA ÖZEL KEDİ EVLERİ DE YAPTIK'

Büyükşehir Belediyesi olarak, sokak kedilerinin barınma ve yiyecek ihtiyacını karşılamak amacıyla kedi barınma evinin Beştepeler’de faaliyet gösterdiğini aktaran Başkan Büyükkılıç, "Dilsiz dostlarımıza yönelik çalışmalarımız kapsamında toplam 500 metrekarelik alana yaptırılan 'Kedi Barınma Evi'nin 100 metrekare kapalı ve 400 metrekare açık alanı bulunuyor. İçinde laboratuvar, muayene ve karantina odalarının da yer aldığı tesiste, kedilerin bakımı yapılıyor. Minik dostlarımıza özel kedi evleri de yaptık. Farklı noktalara konulan kedi evlerinin içinde kedi maması ve su bulunurken, barınma ve beslenme ihtiyacı duyan sokak kedileri için Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kedi evleri çare oluyor” diye konuştu.

150 TON MAMA DESTEĞİ YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi olarak, 5 yılda 24 bin 282 sahipsiz sokak hayvanına yönelik rehabilitasyon, muayene ve operasyon işlemi gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, 7 bin 626 sahipsiz sokak hayvanının sahiplendirildiğini söyledi. Yaklaşık 25 bin sokak hayvanına sahip çıkıldığını aktaran Başkan Büyükkılıç, şöyle konuştu: "Öte yandan ilçe belediyelere 71 bin 595 kilogram yetişkin kedi ve köpek maması, 83 bin 810 kilogram da hayvansever dernekleri ile bireysel hayvanseverler olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları’na mama desteği sağladık. Toplam 150 ton civarında mama desteğimiz oldu.” 

Kaynak: DHA