Bakanlık kayıt dışılıkla mücadelesine devam ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2024'ün ilk yarısında kayıt dışılıkla mücadele çerçevesinde gerçekleştirdiği denetimlerde 212 milyon lira idari para cezası uyguladı. Bakanlık, aynı dönemde 132 milyon lira işçi alacağının ve 37 milyon lira kamu alacağının tahsil edilmesini sağladı.

900 iş müfettişi sahada

Bakanlık, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı bünyesindeki 900 iş müfettişiyle birlikte denetimlerini sürdürüyor. 2023'te yaklaşık 1,5 milyon çalışana ulaşan denetimler, bu yıl 2 milyon çalışana ulaşmayı hedefliyor. Denetimler, çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliği, çocuk, genç ve kadın istihdamı gibi konuları kapsıyor.

11 farklı sektörde önleyici teftişler

Maden, inşaat ve ulusal zincir marketler gibi 19 sektörde yapılan denetimlerin yanı sıra, çalışma hayatındaki sorunlara odaklanan önleyici teftişler de sürüyor. 2024 yılında, çalışma süreleri, fazla mesai, ücretler ve izinler gibi konularda ulusal marketler, restoranlar, konaklama, tekstil, maden, çağrı merkezi, geri dönüşüm ve tarım sektörlerinde denetimler yapılacak. Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği açısından maden, inşaat, metal, gıda, tekstil, kauçuk, plastik, mineral, geri dönüşüm ve depolama sektörleri ile büyük endüstriyel kazaların yaşanabileceği tesislerde önleyici teftişler sürdürülecek.

Sokak Hayvanlarına Yönelik Yasa Teklifine karşı protesto Sokak Hayvanlarına Yönelik Yasa Teklifine karşı protesto

İş yerlerine büyük cezalar

Yılın ilk yarısında, mevzuata aykırılık tespit edilen iş yerlerine yönelik 212 milyon lira idari para cezası kesildi. Bakanlık, işverenlere rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri düzenleyerek, mevzuata uyumu artırmayı hedefliyor. 2023 yılında yapılan denetimlerde ise toplamda 315 milyon lira işçi alacağı ve 160 milyon lira kamu alacağı tahsil edilerek, 435 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kayıt dışılıkla mücadeleye kararlılıkla devam ediyor. 2024'ün ilk yarısında gerçekleştirilen teftişlerle, mevzuata aykırılık tespit edilen iş yerlerine 212 milyon lira ceza kesildi ve 132 milyon lira işçi alacağı ile 37 milyon lira kamu alacağı tahsil edildi.

Kaynak: Haber Merkezi