Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, 13 İsrailli esirin serbest bırakılması karşılığında bu gece 39 Filistinli sivilin serbest bırakılacağını açıkladı. Bu önemli gelişme, İsrail ile Filistin arasındaki gerilimde yeni bir döneme işaret ediyor.

Rusya’dan Navalni’nin ölümüne ilişkin suçlamalara sert tepki Rusya’dan Navalni’nin ölümüne ilişkin suçlamalara sert tepki

Gecikmiş Serbest Bırakma Kararı

Ensari, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, İsrail'in anlaşmaya uymaması nedeniyle İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını ertelediğini duyurdu. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Mısır ve Katar'ın gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından engellerin aşıldığını belirtti. "Bu gece 39 Filistinli esire karşılık 13 İsrailli esir serbest kalacak." ifadesini kullandı.

Yabancı Uyruklular da Serbest Bırakılacak

Ensari, anlaşmanın kapsamı dışında olan 7 yabancı uyruklunun da serbest bırakılacağını açıkladı. Bu adım, bölgedeki tansiyonun düşürülmesi adına atılmış önemli bir diplomatik hamle olarak değerlendiriliyor.

Hamas'tan İsrail'e Uyarı

Hamas'ın üst düzey yöneticilerinden Usame Hamdan, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin serbest bırakılmasının ertelenmesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Hamdan, İsrail'in anlaşmanın şartlarına uymaması nedeniyle endişeli olduklarını belirterek, "Düşman bu mutabakata uyduğu sürece biz de buna uyacağız. Bu anlaşma başarısız olursa bunun tek sorumlusu İsrail'dir." dedi.

İhlal İddiaları

Hamdan, İsrail'in anlaşmayı ihlal ettiğini öne sürerek, "Gazze'ye gönderilen yardım tırlarının sayısını sınırlayan İsrail, aynı zamanda kuzeye girişlere kısıtlamalar getirdi. Bu durum, anlaşmanın geleceğini riske attı." şeklinde konuştu. Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye ateş açmaya ve keşif uçakları göndermeye devam ettiğini belirtti.

Kararlılık Mesajı

Katar ve Mısır'ın arabuluculuğunda varılan anlaşmanın başarılı olması konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Hamdan, "Düşman bu mutabakata uyduğu sürece biz de buna uyacağız. Bu anlaşma başarısız olursa bunun tek sorumlusu İsrail'dir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ