Son zamanlarda kartla tütün ürünleri satın alırken ek komisyon alınması, tüketicileri endişelendiriyor. Bu durum yasal mı? Tüketiciler ne gibi hakları var? İşte yanıtlar...

Kartla Tütün Ürün Alımında Komisyon Alınması Yasal Değil!

Tüketiciler, son zamanlarda kartla tütün ürünleri satın alırken ek komisyon alınmasıyla karşılaşıyorlar. Bu durum, birçok kişiyi endişelendiriyor. Peki, kartla tütün ürün alımında komisyon alınması yasal mı? Tüketiciler ne gibi hakları var?

Yasal Düzenlemeler

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. maddesine göre, hiçbir işletme kart kullanımı nedeniyle ek ücret talep edemez. Bu maddede şu ifadeler yer alıyor:

  • "Ödeme aracı olarak banka kartlarının veya kredi kartlarının kullanılmasından dolayı, işyerleri alıcıdan herhangi bir isim altında ek ücret talep edemezler."
  • "Banka kartları veya kredi kartları ile yapılan satışlarda işyerleri, nakit satışlarda uyguladıkları fiyatlardan farklı fiyat uygulayamazlar."

Bu kanun maddesi açıkça gösteriyor ki, kartla tütün ürünleri satın alırken ek komisyon alınması yasal değil.

Tüketicilerin Hakları

Kartla tütün ürünleri satın alırken komisyon alınması durumunda tüketiciler şunları yapabilir:

  • İşletmeye itiraz edebilir: Tüketiciler, işletmenin kanuna aykırı işlem yaptığını belirterek itiraz edebilir.
  • Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilir: İşletme komisyondan vazgeçmezse, tüketiciler Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilir.
  • Ticaret İl Müdürlüğü'ne şikayette bulunabilir: Tüketiciler, durumu Ticaret İl Müdürlüğü'ne de bildirebilir.

İşletmelerin Bakış Açısı

Bazı işletmeler, bankaların kredi kartı komisyonları nedeniyle zarar ettiklerini ve bu nedenle komisyon aldıklarını savunuyorlar. Ancak, bu durum yasal bir gerekçe teşkil etmiyor. İşletmeler, bankalarla yaptıkları anlaşmalarda komisyon oranlarını düşürmek için çaba gösterebilir.

Zonguldak İçin Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağış Uyarısı Zonguldak İçin Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağış Uyarısı

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüketiciler, kartla tütün ürünleri satın alırken komisyon alınması durumunda haklarını bilmeli ve bu hakları savunmaktan çekinmemelidir. İşletmeler ise kanuna aykırı işlem yapmaktan kaçınmalı ve tüketicilerin haklarını gözetmelidir.

Editör: Utku Çelik