Yaşlı çifti vahşice darp eden baba tutuklandı, oğlu serbest! Yaşlı çifti vahşice darp eden baba tutuklandı, oğlu serbest!

Karşıyaka Belediyesi Veysel Çolak Şiir Atölyesi tarafından düzenlenen "Dadaloğlu: 'Ferman Padişahın, Dağlar Bizimdir'" adlı etkinlik, 25 Kasım 2023 Cumartesi günü, Çarşı Kültür Merkezi'nde büyük bir katılımla gerçekleşti.

Ruhi Su'nun türküsüyle başladı

Etkinlik, ünlü sanatçı Ruhi Su'nun seslendirdiği türkü ile duygusal bir atmosferde başladı. Anadolu'nun yiğit sesi Dadaloğlu'nun yaşamı, Nurdan Aladağ tarafından anlatılırken, şiirlerin temaları ise Nadire Öksüz, Yasemin Yazgan ve Canan Gürtunca Sanlı tarafından sunuldu.

Katılımcılar Dadaloğlu'nun şiirlerine ses oldu

Karşıyaka Şiir Atölyesi katılımcıları da etkinlikte aktif bir rol üstlendi ve Dadaloğlu'nun şiirlerine ses oldular. Veysel Çolak, Dadaloğlu'nun isyan dolu yaşamının şiirlere yansıdığına vurgu yaparak, yoğun yağmura rağmen etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

WhatsApp Image 2023-11-27 at 14.38.00

Şiir Atölyesi'nin kültürel katkısı

Veysel Çolak, etkinlik öncesinde yaptığı açıklamada, "2003 yılından beri, Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölye çalışmaları, Veysel Çolak yönetiminde düzenli olarak sürdürülüyor. Herkese açık, ücretsiz bir etkinlik bu. Kültürel besinden payını alamayan toplum ve bireylerin gelişemeyeceği düşüncesiyle, her ay, şiir temalı kültürel bir etkinlik düzenliyor. Bu çalışmalarda, atölye katılımcıları aktif olarak görev alarak hem sunum hem de yazma yönlerini geliştiriyorlar. Şiir atölyesinde, başlangıçtan bu yana biriken şiir bilgisi de aktarılıyor. Kişinin kendini geliştireceği bir ortam olarak, atölyeye işlerlik kazandırılıyor."

2023 halk şairlerine

Bu yıl içerisinde, Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesi, Halk Şairlerine özel etkinlikler düzenlemeye karar verdi. Karacaoğlan, Âşık Veysel Şatıroğlu, Pir Sultan Abdal, Köroğlu'nun ardından Dadaloğlu'nun anısına yapılan etkinlik de bu kapsamda gerçekleştirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ