CHP'li Aslanoğlu'ndan eski başkanlara bayram tebriği CHP'li Aslanoğlu'ndan eski başkanlara bayram tebriği

Yerel seçimlerin ardından maaş ödeme krizi yaşayan belediyeler arasında Karşıyaka Belediyesi de bulunuyor. Belediye işçileri, maaşların ödenmemesine tepki gösterirken, Belediye Başkanı Yıldız İşçimenler Uysal çözüm olarak kredi çekmeyi önerdi.

Belediye Başkanı Uysal’dan Kredi Çekme Girişimi

Karşıyaka Belediye Meclisi’nin gündemine alınan önergeye göre, Başkan Uysal, belediyenin mali yapısını güçlendirmek ve görevlerini yerine getirebilmek için 130 milyon TL’lik bir krediye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Bu kredi için İller Bankası'na başvurmayı planlayan Uysal, gerekli yetkiyi meclisten talep etti.

Önergenin İçeriği ve Gerekçeleri

Önerge metninde, belediyenin görev ve hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılamak ve mali yapısını güçlendirmek amacıyla İller Bankası’ndan kredi alınmasının planlandığı belirtildi. Ayrıca, 5393 Sayılı Kanun'un 18/d ve 68. Maddelerine dayanarak diğer bankalardan da kredi kullanılması ve bu kredinin 130 milyon TL olarak belirlenmesi öngörülüyor.

Kredi Kullanımı ve Geri Ödeme Şartları

Önergeye göre, alınacak kredi için gerekli garanti ve teminatların verilmesi, kredi süresi ve geri ödeme koşullarının belirlenmesi, kredi anlaşmaları üzerinde değişiklik yapılması gibi işlemler Karşıyaka Belediye Başkanı’na yetki verilmesiyle gerçekleştirilecek. Bu yetki kapsamında, İller Bankası dışındaki diğer bankalardan da kredi kullanımı için gerekli tüm sözleşme ve protokoller imzalanabilecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ